Co daje terapia czerwonym światłem?

Fototerapia obejmuje różnorodne zabiegi lecznicze, które wzbudzają coraz większa popularność wśród kobiet i mężczyzn. Procesy te polegają na ekspozycji ciała na sztuczne lub naturalne światło, co niesie za sobą liczne korzyści. Co warto wiedzieć o terapii światłem czerwonym? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Zabiegi z wykorzystaniem światła

Zabiegi lecznicze z wykorzystaniem światła zazwyczaj wiążą się ze stosowaniem specjalnych urządzeń, które emitują promieniowanie podczerwone, ultrafioletowe lub spolaryzowane. Co ciekawe, fototerapia pozwala wspierać leczenie różnorodnych schorzeń, przy czym wiele zależy od koloru światła, jego działania termicznego, czy też energii i długości fal świetlnych. Praktyki wystawiania ciała na dobroczynne działanie słońca znane są już od starożytności. Ogólnymi wskazaniami do zabiegów z zastosowaniem światła są głównie choroby skórne, odleżyny, gojenie ran, nerwobóle, stany bólowe narządów ruchu, zaburzenia w krążeniu krwi, stany napięciowe, stres, migreny, schorzenia o podłożu psychicznym itp. 

Światło czerwone

Bardzo często stosowana jest terapia czerwonym światłem LED. To ważny element działań medycznych i kosmetycznych – czerwone światło pobudza produkcję elastyny i kolagenu w skórze, dzięki czemu dochodzi do niwelowania zmarszczek, nadania cerze sprężystości i przeciwdziałania procesom starzenia. Co ciekawe, światło czerwone działa także na melanocyty, dlatego staje się nieocenione w redukcji przebarwień po trądziku lub plam starszych. Mitochondria komórek absorbują fale światła czerwonego, prowadząc do uwolnienia tlenku azotu i zwiększenia produkcji ATP oraz zmniejszenia stresu oksydacyjnego. 

Zalety terapii czerwonym światłem

Jakie zalety niesie za sobą terapia światłem czerwonym? Przede wszystkim docenić trzeba właściwości przeciwzapalne takiego zabiegu. W naświetlanym miejscu dochodzi zatem do ograniczenia stanów zapalnych, wzrostu komórek i ogólnej regeneracji. Dodatkowo można liczyć na przyspieszenie gojenia się ran i właściwości przeciwzapalne. 

SPRAWDŹ:  Bielizna ładna i wygodna

Terapia czerwonym światłem jest przydatna w leczeniu owrzodzeń i ran u cukrzyków. Według badań takie rozwiązanie poprawia pamięć, koncentrację uwagi i przeciwdziała stanom lękowym oraz depresyjnym. Potwierdzony został nawet dobry wpływ fototerapii na porost włosów, zwłaszcza przy występowaniu łysienia androgenowego i chorób skórnych głowy. Po sesji naświetlania zauważalne jest lekkie podniesienie ciśnienia krwi i ogólna poprawa ukrwienia organizmu, bez skutków ubocznych. 

Podsumowując, warto zauważyć, że terapia czerwonym światłem jest coraz częściej stosowana przez osoby w różnym wieku. Może pomagać w leczeniu bólu, ran, zapalenia stawów, udaru, czy też procesów zapalnych. Poza tym zabieg jest nieoceniony do poprawy sprawności zarówno psychicznej, jak i fizycznej. Wszystko to sprawia, że fototerapia znajduje zastosowanie w medycynie i kosmetologii, niosąc za sobą liczne korzyści dla użytkowników. Z takiego zabiegu skorzystamy przykładowo w zaufanym gabinecie kosmetycznym, stawiając na opiekę specjalistów. 

Aleksandra Wróblewska

Aleksandra Wróblewska

Od lat związana z branżą modową, gdzie pełniła funkcje stylistki i konsultantki wizerunkowej. Pasjonuje się analizą trendów oraz historią mody. W wolnych chwilach prowadzi warsztaty z zakresu personal shoppingu.

Artykuły: 53

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *