Jak konserwować drewniane drzwi
Drzwi to zawsze bardzo ważna część domu, mieszkania czy jakiegokolwiek innego budynku mieszkalnego. Drzwi to nie tylko i wyłącznie kwestia estetyki, muszą być one dopasowane w taki sposób, aby rzeczywiście spełniać właściwe funkcje praktyczne. Mają one przede wszystkim za zadanie chronić przed zimnem, hałasem, a także włamaniem, co daje lepszą ochronę samego mieszkania.
Drzwi w praktycznym zastosowaniu dobiera się poprzez określenie właściwych parametrów technicznych. W tego typu rozwiązaniach liczy się głównie izolacyjność termiczna i akustyczna, ponieważ drzwi zewnętrzne, powinny chronić nas od źródła dźwięków, występujących niedaleko nas na ruchliwej ulicy. Jeśli drzwi są w stanie doskonale wywiązywać się ze swoich funkcji, to na pewno mogą nam one posłużyć wiele lat i to bez konieczności wymian. Oczywiście po tych kilkunastu latach ich wygląd może się nieco diametralnie zmienić.
Drzwi się niszczą
W niektórych przypadkach, zaczną być widoczne rysy, odbarwienia oraz inne ślady wskazujące, że nasze drzwi się zwyczajnie wysłużyły, przez tak długi okres czas. Oczywiście w tego typu przypadkach nie musimy od razu kupować nowych drzwi, zawsze istnieje szansa na to, że uda nam się doprowadzić obecną stolarkę drzwiową do nienagannego wyglądu, ale w tym celu potrzebujemy dokonać odpowiedniej odnowy. Należy zwrócić uwagę, że wspomniana odnowa jest utrudniona w niektórych przypadkach, wszystko w zależności, jakie drzwi posiadamy.
Drewniana elegancja
Należy zwrócić uwagę, że największą wytrzymałością i solidnością techniczną cechują się drewniane drzwi. Chodzi tu przede wszystkim o solidne drewno, które mimo wszystko może być zagrożone poprzez działanie niekorzystnej temperatury. W takich warunkach materiał może pękać, a lakier pokrywający drzwi zacznie się złuszczać. Drzwi mogą się też znacznie wykrzywić, co z pewnością utrudni ich otwieranie, jak i zamykanie. Stolarka drzwiowa musi charakteryzować się nienagannym wyglądem, tylko wtedy rzeczywiście takie drzwi, są w stanie spełnić swoje zadanie. Należy mieć na uwadze, że drewno nie zawsze jest dobrym wyjściem, zważywszy na fakt, że jest to materiał stosunkowo niskiej odporności mechanicznej. Normalne drzewo jest w stanie zachować dużą wytrzymałość techniczną, ale wraz z biegiem lat wspomniany parametr jest coraz niższy, a przecież drzwi zewnętrzne są ważne, ponieważ stanowią one, jakże ważną wizytówkę, dla każdego mieszkania bez wyjątku. Tylko regularna konserwacja, jest w stanie utrzymać wysoką sprawność techniczną drzwi.
Jak wykonać konserwację?
Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest ogólne zastosowanie właściwego środka do pielęgnacji drewna. W sklepie znajdziemy bardzo dużo różnych preparatów tego typu, które cechują się wysoką skutecznością działania. Oczywiście drewno, jak i okleina, mogą być czyszczone za pomocą niewielkiej ilości wody. Jak się okazuje, takie rozwiązania sprawdzają się najlepiej, dlatego tym bardziej warto decydować się na taki krok. Przy konserwacji należy unikać produktów, gdzie występuje choćby niewielka ilość alkoholu, chloru czy też chemicznego rozpuszczalnika, ponieważ możemy w ten sposób doprowadzić, do uszkodzenia warstwy wierzchowej drzwi i jest to trwałe uszkodzenie, które ciężko naprawić. Zazwyczaj tego typu drzwi, nadają się tylko i wyłącznie do wymiany. Czasem drzwi wymagają jedynie lakierowania, dlatego w takich wypadkach dobry dobór lakieru, jest najlepszym wyjściem. Lakier stosowany przy renowacji powinien być nieco jaśniejszy, od pierwotnego lakieru, ponieważ w ten sposób jesteśmy w stanie zakryć wszystkie nieestetyczne ślady.