Puszenie się włosów może mieć wiele przyczyn oraz odmian. Ten nieestetyczny defekt na włosach czyni je nieatrakcyjnymi i trudnymi do ujarzmienia. Na szczęście jest kilka cennych sposobów i trików, które pozwalają na wygładzenie spuszonej fryzury. W artykule omawiamy czynniki, które wpływają na puszenie się włosa oraz tłumaczymy, jak zapobiec temu problemowi!
Po czym poznać puszące się włosy?
Nie jest trudno zdefiniować objawy puszących się włosów. Problem ten doskwiera prawie każdej kobiecie i jest bardzo uciążliwy oraz męczący. Włosy bowiem nie są gładkie, ale szorstkie w dotyku. Nie przyjmują jednej, zwartej formuły, ale każdy włos odstaje w inną stronę. Na głowie tworzy się nieestetyczny busz, nad którym trudno zapanować. Poniżej znajdziesz przyczyny puszenia się włosów oraz sposoby zwalczania tego nieestetycznego problemu. Więcej informacji możesz przeczytać na stronie marki Garnier – o puszących się włosach.
Przyczyny puszenia się włosów
- Pogoda, a szczególnie wilgotne powietrze, deszcz i mgła. Włos ze swojej natury pochłania wodę z otoczenia – im więcej wody we włosie, tym bardziej staje się on podatny na zniszczenie i wizualną deformację swojej estetyki. Objawia się to właśnie puszeniem się. Warto zauważyć, że pod spodem włosy zachowują swoją naturalną kondycję, a tylko na wierzchu są spuszone.
- Kondycja włosów. Włosy zniszczone, suche, matowe lub wysokoporowate są bardziej narażone na puszenie się niż zdrowe i zadbane. Mało tego, mogą one tworzyć na głowie nieestetyczny puch nawet w normalnych warunkach, pozbawionych wilgoci. Włosy zdrowe będą się puszyły tylko w warunkach atmosferycznych z intensywnym nasileniem wilgoci.
- Plątanie się włosów, któremu sprzyja wiatr oraz spanie w rozpuszczonych włosach. Warto na wietrzną pogodę oraz na noc spinać włosy w niezbyt ścisłego kucyka, by nie spowodować wypadania włosów, ponieważ mocny i wysoki kok/koński ogon osłabia mieszki włosowe, co sprzyja utracie włosa.
- Nieodpowiednia pielęgnacja opierająca się na agresywnym myciu włosów oraz silnym pocieraniu ich ręcznikiem. Zadbaj o to, aby ręcznik był bawełniany, a włosy myj delikatnie, by przypominało to masaż skóry głowy. Im delikatniej będziesz obchodziła się z włosami, tym łatwiejsze będą one w stylizacji.
- Ciepło z suszarki, zwłaszcza gdy “atakujesz” włosy bardzo gorącym powietrzem. To wpływa na ich przesuszenie, które sprawia, że stają się bardzo podatne na działanie wilgoci, wiatru, a nawet innych czynników, które potencjalnie nie stanowią zagrożenia.
- Inne, do których zalicza się nadwrażliwość na proteiny i humektanty. Obecność protein zastąp keratyną, która jako naturalny składnik budujący włos nie wpływa na puszenie i osłabienie ich kondycji.
Jak sobie radzić z puszącymi się włosami, czyli sposoby na puszące się włosy
- Zadbaj o to, aby do włosów podchodzić z delikatnością – nie szarp ich podczas mycia szamponem, osuszania ręcznikiem czy rozczesywania.
- Jeżeli Twoje włosy z natury są gęste i grube, w produktach kosmetycznych unikaj protein – te wpływają na nasilenie puszenia się włosów. Możesz je zastąpić keratyną, która spełnia takie same funkcje i pozytywnie wpływa na stan włosa – wynika to z tego, że jest ona naturalnym jego budulcem.
- Unikaj wilgoci i nie narażaj włosów na styczność z mgłą oraz deszczem. Jeżeli pogoda za oknem taka właśnie jest, chroń włosy szalem lub czapką.
- Stosując suszarkę, używaj zimnego podmuchu powietrza.
- Olejowanie włosów pomaga zapanować nad puszeniem się włosów. Warstwa oleju tworzy na powierzchni skóry barierę ochronną, a ta zapobiega nadmiernej utracie wody i jej pochłanianiu ze środowiska. Olejowanie to również naturalny/domowy sposób na regenerację włosa. Aby je wykonać, możesz wykorzystać oliwę z oliwek lub olej lniany.