Sucha skóra twarzy to albo wynik nieodpowiedniej pielęgnacji cery, albo jej typ, czyli zwyczajnie rodzaj. Mimo różnych uwarunkowań przyczyny oraz objawy jej suchości są do siebie bardzo zbliżone, można nawet się pokusić o stwierdzenie, że niemalże identyczne. Sprawdź, dlaczego cera staje się sucha i naucz się prawidłowo ją pielęgnować. Pamiętaj, że właściwie opracowana troska – w tym przypadku zastosowanie dobrego kremu nawilżającego – jest w stanie w całości ją zregenerować!
Przyczyny suchej skóry twarzy
Nie da się rozdzielić przyczyn, jakie wpływają na suchą cerę oraz rodzajów tej suchości. Zależności te wynikają z siebie nawzajem i stanowią nieodłączny element do rozpoznania stanu skóry twarzy. Ich zdefiniowanie i rozdzielenie stanowi klucz do prawidłowej pielęgnacji cery. Wyróżnia się dwa główne czynniki regulujące stan skóry pod kątem jej suchości.
- Sucha skóra twarzy jako typ cery. Obok suchej wyróżnia się jeszcze normalną, tłustą oraz mieszaną. Zależność suchej skóry wynika z uwarunkowań genetycznych. Zazwyczaj jest tak, że dany typ skóry towarzyszy nam już zawsze, wraz z różnorodnymi zmianami. Te bardzo często są błędnie określane mianem wkroczenia w inny rodzaj twarzy. Na przykład posiadając suchą cerę i nieodpowiednio o nią dbając, można narazić się na obecność łuszczycy lub wzmożenie tradycyjnych objawów suchej cery (pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie) – mimo takich zmian, nadal mamy suchą cerę. Jej stan zmienił się, ponieważ nie zagwarantowano jej odpowiedniej troski, a często posiadacze suchej skóry zaczynają kwalifikować ją np. do mieszanej lub wrażliwej.
- Sucha skóra będąca wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji. Z kolei w tym przypadku możemy posiadać skórę normalną, ale niewłaściwie o nią dbając, może się przesuszyć i stać się szorstka. Nie oznacza to wówczas, iż typ skóry twarzy uległ zmianie – to sygnał, iż jej codzienna pielęgnacja nie była odpowiednia lub wystarczająca. Najczęściej dotyczy to źle dobranych produktów kosmetycznych, braku demakijażu lub wykonywania go niedokładnie czy też zaniedbania nawilżenia.
Podział ten scalają dwie główne przyczyny, które wpływają na suchość cery w obu przypadkach. Z jednej strony to osłabienie funkcjonowania bariery ochronnej, czyli warstwy wodno-lipidowej. Nie działając prawidłowo, nie jest ona w stanie zatrzymać wody w warstwach skóry, która niestety nadmiernie paruje. Utrata wilgoci doprowadza do przesuszenia skóry. Drugim ważnym czynnikiem jest niedostateczne nawilżanie. Jednak w przypadku osłabienia bariery wodnej, intensywne nawilżanie wbrew pozorom nie wystarczy. Na samym początku należy zadbać o regenerację płaszcza lipidowego, by mógł dostarczaną wodę zatrzymać.
Objawy suchej cery, czyli po czym poznać, że problem suchości dotyczy naszej skóry
Podobnie jak przyczyny, tak i objawy dzielą się na dwie grupy – obiektywne i subiektywne. Te pierwsze inaczej określane są uniwersalnymi. Przypisuje się je każdemu, kogo dotyczy problem suchości skóry. Z kolei subiektywne przyjmują różnorodną postać, która jest uzależniona od stanu suchości cery oraz jej indywidualnej odporności.
- Do objawów obiektywnych zalicza się: szorstkość, uczucie ściągnięcia, swędzenie, pieczenie, łuszczenie się.
- Objawy subiektywne mogą stanowić intensywniejszą formę tych obiektywnych lub osobiste ‘’wrażenia’’ co do skutków suchej skóry. Jedni będą odczuwali mrowienie na jej powierzchni, które ‘’zachęca’’ do drapania się, z kolei inni – gorąco na twarzy z obecnością wypieków.
Pielęgnacja suchej skóry – wybierz dobry krem nawilżający
Pamiętaj, że to głównie nawilżanie zapewni suchej skórze ukojenie. Miej jednak na uwadze, że na samym początku należy określić przyczynę suchości cery – czy wynika ono z braku odpowiedniej pielęgnacji, czy jej rodzaju. Zarówno przy pierwszej, jak i drugiej zależności musisz najpierw zadbać o odbudowę płaszcza lipidowego, by mógł zatrzymać wodę dostarczoną do warstw naskórka, a dopiero potem nawilżać. Wybieraj ku temu kosmetyki dedykowane suchej cerze, które ją nawodnią i zregenerują.
Takim produktem jest krem do suchej skóry Nutrilogie Vichy. Ten krem na dzień to dermokosmetyk, który obok działania pielęgnacyjnego posiada także lecznicze. Wpływa na skórę kompleksowo – odżywia ją i nawilża. W swoim składzie posiada humektanty – substancje nawilżające poprzez wiązanie wody. Produkt dodatkowo pomaga odbudować warstwę lipidową, zatem leczy suchość skóry, która wynika z nieprawidłowej pielęgnacji i z rodzaju cery. W celu skutecznej odnowy suchej skóry warto wybrać nie tylko krem na dzień, ale także na noc.
Wydaje mi się, że moja cera bardziej sucha jest właśnie latem. Pewnie klimatyzacja w pracy nie służy a czasami dłuższe wystawianie na słońce. Buzię smaruję kremem oeparol hydrosense, najlepszy nawilżający jaki do tej pory miałam, buzię mam o wiele gładszą, nie mam zaczerwienionych miejsc.