Zapomnij o zapominaniu! Skuteczne sposoby organizacji dnia

Nasze zmysły odbierają codziennie dziesiątki tysięcy informacji. Na szczęście nasz mózg działa, jak filtr, który pewne informacje przepuszcza do świadomej obróbki, a pewne po prostu są ignorowane. Dzięki tej niezwykłej właściwości naszego mózgu jesteśmy w stanie funkcjonować w miarę wydajny sposób, skupiać się i koncentrować na konkretnym materiale.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Solier.pl

Na przykład jadąc tramwajem jesteśmy w stanie czytać książkę choć docierają do nas setki rozmów innych ludzi, dźwięki dochodzące z ulicy, dźwięki samego tramwaju, a także tysiące bodźców wzrokowych.

Szum informacyjny- jak radzi sobie z nim nasz mózg?

Podobnie działa nasza pamięć. Jest ona bombardowana setkami informacji, które już się dostały do wspomnianej wyżej świadomej obróbki, ale czy może ona pomieścić wszystkie wiadomości? Tak, jeśli sprawimy, że będą one odpowiednio uporządkowane- na przykład tak jak wizytówki lub etui na dokumenty.

Pamięć krótkotrwała i pamięć długotrwała

Otóż, procesy pamięciowe działają analogicznie do mózgu walczącego z szumem informacyjnym- niektóre informacje zostaną zapamiętane, inne szybko zapomniane. Dlaczego tak się dzieje? Jest to związane w właściwościami naszej pamięci.

Bowiem pamięć krótkotrwała ma ograniczoną pojemność i jest w stanie przetworzyć tylko pewną liczbę informacji. Jeśli będą one dotyczyły wiedzy przyswojonej wcześniej zostaną wplecione w utworzoną już siatkę pojęciową w naszym mózgu.

Jeśli będą one wywoływać w nas silne emocje czy to pozytywne, czy to negatywne- również je zapamiętamy. Jeśli będą one powtarzane dostaną się do pamięci długotrwałej i będziemy je mogli odtworzyć. Ale czy współcześni, zabiegani ludzie mają czas na to, by kilkukrotnie powtórzyć sobie w głowie daną informację?

Pewnie tak- jeśli będzie to pojedyncza sztuka. Jednak kiedy będzie ich kilkadziesiąt żadna pamięć i żaden mózg- nawet ten wytrenowany pod względem pamięci- nie poradzi sobie z takim zadaniem.

A jeśli nasz mózg i nasza pamięć nie potrafi sobie poradzić z nadmiarem wiadomości to my musimy sobie poradzić w inny sposób i naszej pamięci pomóc. Na przykład ucząc się efektywnego planowania, organizacji i porządkowania.

Ucząc się, że nawet etui na karty kredytowe ma znaczenie, bo łatwiej znaleźć jakąkolwiek, jeśli będzie miała swoją przegródkę niż szukać jej w chaosie innych kart, wizytówek, paragonów.

Ustalenie struktury i porządkowanie zwiększa efektywność pracy

Tylko ludzie kreatywni są w stanie bez większych szkód działać w chaosie i dodatkowo czerpać z niego inspiracje. Jednak nieduża część ludzi pracuje w zawodach kreatywnych.

Większość, by być bardziej wydajnymi, potrzebuje porządku organizacyjnego. I proszę się nie martwić- kompetencje organizacji można nabyć! Nie jest to cecha ściśle determinowana przez nasz bagaż genetyczny!

Często ludzie dziwią się, że zapominają o wielu rzeczach w pracy. Kiedy pyta się ich o to, jak działają poza pracą to okazuje się, że dość chaotycznie i bez struktury. Dlatego na początek zapominalscy powinni zaopatrzyć się w gadżety niezbędne do porządkowania dokumentów i zapisywania informacji.

Co w takim niezbędniku powinno się znaleźć? Portfel z wieloma przegródkami, dodatkowe etui na karty kredytowe, segregatory z przegródkami, etui na dowód rejestracyjny i inne dokumenty związane z posiadaniem i prowadzeniem samochodu, podręczny notes do zapisywania najważniejszych i najpilniejszych zadań, etui na karty inne niż kredytowe- na przykład na wizytówki, porządny kalendarz lub organizer.

Świetną opcją są również przypomnienia w telefonie, jeśli jakąś czynność mamy wykonać o konkretnej godzinie. Nie obędzie się również bez ustalenia planu dnia i oszacowania czasu, który powinien nam wystarczyć na realizację konkretnych zadań. Sposobów na organizację czasu pracy jest naprawdę dużo.

Wystarczy sięgnąć do fachowej literatury. Jednak najważniejsze na początek jest zapisywanie wszystkiego i porządek w dokumentach- zarówno tych osobistych, jak i tych, których używamy w pracy. A co będzie nam niezbędne w tym celu?

Przypomnijmy, żeby lepiej zapamiętać: etui na dowód rejestracyjny, notes, etui na karty i wizytówki, segregatory, kalendarz, etui na karty kredytowe, funkcjonalny portfel, notes i organizer.
 
 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij