Strój kąpielowy i jego zmiany

Jak dzisiaj powszechnie wiadomo, strój kąpielowy, jako modne ubranie dostosowane do pory letniej, nie miał szczególnie długiej czy burzliwej historii. Należy jednak wspomnieć, że przeszedł on mimo to szereg różnych zmian, a konkretniej z czasem zaczęto wykorzystywać coraz lepsze materiały, czego efekt, mogą dzisiaj podziwiać wszystkie panie, które lubią spotkania na plaży. Stroje kąpielowe jak wiadomo przeszły swoją ewolucję, ponieważ materiały wykorzystywane w tego typu ubraniach stały się nie tylko bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, ale także odporne na zmiany w samym ubraniu.

Jak dobrze wiadomo w okresie średniowiecza, nie istniało pojęcie stroju kąpielowego, wtedy kąpano się zupełnie bez ubrań, ponieważ taki był też rozwój samego człowieka. Z czasem im człowiek stawał się bardziej wykształcony, wykształciła się potrzeba posiadania okrycia, które pozwalałoby ukryć naszą nagość przed spojrzeniami płci przeciwnej. Na samym początku pierwsze stroje kąpielowe wykorzystywano głównie w celach leczniczych, dopiero po jakimś czasie, kierunek wykorzystania tego typu okrycia zmienił się i strój kąpielowy, zaczął pełnić funkcję, którą pełni do dzisiaj.

Dawne stroje kąpielowe

Tak naprawdę z wykorzystaniem stroju kąpielowego wiązało się pewne przywiązanie lub względy religijne, przez co niektóre osoby, nie chciały gorszyć innych widokiem własnego ciała. Dawniej problem tak naprawdę nie istniał, ponieważ kąpieliska dzieliły się na tak zwane strefy, gdzie kąpali się wyłącznie sami mężczyźni i same kobiety, bez mieszania płci. Wtedy co prawda istniały już pierwsze stroje a właściwie kostiumy jednoczęściowe, które panie zakładały w takich specjalnych budkach, gdzie można było się przygotować przed wyjściem na kąpielisko. Oczywiście była to bardzo prymitywna forma stroju kąpielowego, ponieważ samo ubranie niekiedy przypominało nam szlafrok lub sukienkę, a strój panów wyglądem przypominał nieco bardziej prymitywne kalesony.

Zmiana sposobu myślenia

Oczywiście rygor wydzielonych stref kąpielowych trwał do około XIX wieku. Dopiero po takim czasie zdarzało się, że panie i panowie pojawiali się wspólnie na kąpielisku, aby razem się kąpać. Panie, aby lepiej czuć się w towarzystwie mężczyzn, potrzebowały nieco bardziej wygodnego stroju kąpielowego, przez co nastąpiły odpowiednie modyfikacje stroju, poprzez skrócenie sukienki, do łydek a oprócz tego dodano do stroju kobiety pantalony, dzięki czemu podczas zanurzenia panie czuły się nieco bardziej komfortowo, ale to właśnie wtedy, nastąpiły ważne zmiany w samym stroju, co było krokiem do kolejnego skracania materiału. Panowie również nosili własną wersję stroju, który wyglądał jak połączenie T-shirtu i krótkich spodni. Oczywiście wspomniane stroje zaczęły swoją ewolucję, do chwili, gdy nie osiągnęły, one swojej pierwotnej formy.

Rewolucja

Gdy zaczęto skupiać się na pływaniu jako dyscyplinie sportowej, wówczas wymyślono sportową wersję stroju kąpielowego, ale nadal był to jednie model jednoczęściowy. Strój kąpielowy w swojej obecnej formie, jaką znamy dzisiaj, zaczął pojawiać się w późnych latach 30, kiedy to firmy postawiły na szybko schnące w pełni syntetyczne materiały. To właśnie w tym okresie pojawiło się bikini, ale nadal nie było to ubranie, które pokazywało tak dużo ciała, jak jest to widoczne dzisiaj w przypadku pań. W momencie zmiany poglądu na życie panie zaczęły coraz bardziej odsłaniać swoje ciała i do dzisiaj wykorzystuje się kostiumy jednoczęściowe, ale są one o wiele bardziej praktyczne niż ich dawne odpowiedniki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij