Siwe włosy nie muszą rujnować Twojego życia. Zastąp je kolorem!

Siwe włosy to jeden z elementów, który z niepokojem obserwują u siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niektórym dodają uroku i właściwej dla wieku powagi, a dla innych stanowią obiekt troski i narzekania na uciekającą młodość. Siwiznę można oczywiście zatuszować przy pomocy specjalnie do tego przeznaczonych farb, a także domowych sposobów wykorzystywanych z powodzeniem przez nasze babcie.

Jak siwieją włosy?

We włosach znajdują się melanocyty – komórki odpowiedzialne za utrzymywanie ich naturalnego koloru. Dzięki nim wytwarzana jest melanina, która – podobnie jak w przypadku skóry – determinuje kolor naszych włosów, a jej zawartość w nich może się zmieniać pod wpływem różnych czynników. Z wiekiem, gdy aktywność melaniny spada samoczynnie, a także podlega zahamowaniu przez nakładające się na siebie czynniki, dochodzi do wytrącania melaniny, co skutkuje stopniową utratą naturalnego koloru włosów. Siwe włosy, a ponadto osłabione, stają się bardzo podatne na wpływ zewnętrznych czynników, przez co łatwo ulegają kolejnym uszkodzeniom, aż w końcu dochodzi do ich zwiększonego wypadania. Do dziś wiedza naukowców nie jest na tyle kompletna, aby całkowicie zapobiec procesowi siwienia włosów.

Siwe włosy w młodym wieku?

Siwiejące włosy nie zawsze muszą być jedynie oznaką starości. Mogą pojawiać się na głowie z bardzo różnych przyczyn. Niekiedy mogą być oznaką długotrwałego stresu, nieprawidłowej diety, wpływu palenia, niedoborów różnych pierwiastków (cynku, selenu i żelaza), a także skłonności genetycznych i bardzo wielu innych, indywidualnych czynników.  Zdecydowanie szybciej oznaki siwizny widoczne są na włosach ciemnych – siwe pasma wyróżniają się na tle ciemnych i są dostrzegalne gołym okiem. Określa się, że tzw. „siwienie przedwczesne” występuje już między 20. a 30. rokiem życia, natomiast „starcze” rozpoczyna się po przekroczeniu “30” lub później – około 40 roku życia. Zdecydowanie szybciej siwieją mężczyźni, kobiety później, a ponadto rzadko muszą mierzyć się z całkowitym wyłysieniem.

Farbowanie siwych włosów

Aby skutecznie pokryć siwiznę, warto zainwestować w dobrej jakości farbę, a nie np. szamponetkę o zdecydowanie delikatniejszym i czasowym działaniu. Wybierajmy farby nieco ciemniejsze od pożądanego koloru, gdyż na skutek kontaktu z siwym włosem mogą być one o ton lub dwa jaśniejsze niż pierwotnie zakładaliśmy. Nakładając farbę, należy być bardzo dokładnym i nie pominąć żadnego pasma. Siwe włosy dość ciężko przyjmują farbę, dlatego po jej nałożeniu trzeba odczekać nieco dłużej, aby barwiący pigment wniknął w ich strukturę. Do tego rodzaju farbowania najlepsze są odcienie brązu i blondu. Pułapką mogą być farby koloryzujące na rudo, gdyż barwnik ten z natury bardzo opornie wnika we włosy, a w połączeniu z siwizną często daje niespodziewane rezultaty.

Jak dbać o siwe włosy?

Z powodu osłabienia poprzez utracenie pigmentu siwe włosy są bardzo słabe i dlatego wymagają delikatnej i długofalowej pielęgnacji odżywiającej i wzmacniającej. Przydatne będą w tym celu kosmetyki z zawartością delikatnych wyciągów z roślin – szczególnie natłuszczających olejków, np. z oliwek, awokado, jojoba lub lnu. Warto ponadto poszukać preparatów do włosów ze wzmacniającym koenzymem Q10. Siwe włosy to także takie, które potrzebują bardzo dużo substancji nawilżających. Jeśli ponadto dokucza Ci ich żółknięcie, poszukaj kosmetyków przeznaczonych specjalnie do siwych włosów, które przeciwdziałają ich żółknięciu. Takie farby koloryzujące siwe włosy znajdziesz w ofercie marki L’Oreal Paris. Złym pomysłem jest wprowadzenie do pielęgnacji ziołowych mieszanin, gdyż mogą one nadać siwiźnie zielonkawy odcień.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij