Polskie sery jako konkurencja przysmaków z Francji

Na świecie występuje blisko tysiąc różnych gatunków sera, z których wiele ma naprawdę oryginalny, niezwykły smak. Sery są ogromnie popularne na południu Europy, w krajach takich jak Francja, Włochy czy Hiszpania są one jednym z najważniejszych składników kuchni.

Dlaczego sery są takie popularne

Są wykorzystywane przy wielu potrawach, ale coraz częściej pojawiają się na przyjęciach w postaci tak zwanych desek serowych, z różnymi gatunkami i odmianami do spróbowania.

Wśród klientów szczególnie cenione są sery z Francji, która uważana jest za ojczyznę tego przysmaku. To tam właśnie w X wieku zaczęto wytwarzać pierwsze sery, a dzisiaj liczba odmian przekroczyła już 500.

Sery pochodzące z Francji cieszą się słusznie zasłużoną renomą, mają one bowiem niepowtarzalny smak i wyjątkowy aromat. Wiele z nich produkowane jest w dalszym ciągu według starych receptur, niejednokrotnie dojrzewając nawet przez kilka lat. To wszystko daje wyjątkowy, pożądany przez konsumentów produkt, ale jednocześnie wpływa także na ceny, które do najniższych nie należą.

Zalety serów regionalnych

Każdy region Francji, Włoch czy Hiszpanii ma swoje własne przepisy, które są często pilnie strzeżone i przekazywane jedynie zaufanym osobom, najczęściej z najbliższej rodziny.

Tradycje produkcji tych serów sięgają niekiedy kilkuset lat, i cały czas wykorzystuje się jedynie w pełni naturalne, najwyższej jakości składniki. Jak się okazuje, również w naszym kraju jest kilka regionów słynących z dobrej jakości serów.

O oscypkach z Podhala chyba każdy miał okazję słyszeć, chociaż pewnie nie każdy mógł spróbować prawdziwego oscypka, a nie jego tanią podróbkę. Prawdziwy oscypek robiony jest z mleka owczego, tymczasem to, co często można kupić na ulicach i straganach robione jest z mleka krów, i to niekoniecznie tradycyjnymi metodami.

Swoje pięć minut mają obecnie także kozy i wytwarzane z nich sery na Podkarpaciu, a także oryginalne smakowo produkty z Opolszczyzny. Nie można zapominać też o serach z Korycina, gdzie tradycje wytwarzania tych produktów mają już ponad dwieście lat.

Historia i sposób produkcji serów korycińskich

Historia serów korycińskich jest długa, bowiem sięga drugiej połowy XVII wieku. To właśnie wtedy w okolicach Korycina rozegrała się wielka bitwa ze Szwedami. Część rannych szwedzkich żołnierzy postanowiła na stałe osiąść w tej pięknej okolicy, i w dowód wdzięczności nauczyli oni miejscową ludność jak produkować wyjątkowe w smaku Korycin sery.

Do dnia dzisiejszego wyrabia się go domowymi sposobami z zaledwie kilku składników. Najważniejszym z nich jest oczywiście mleko, do tego dochodzi jeszcze sól i podpuszczka.

Tak naprawdę cały sekret tkwi w sposobie przygotowywania, a każdemu serowi trzeba poświęcić sporo czasu. Wszystko zaczyna się od podgrzania mleka do temperatury około 40 stopni, do którego następnie wsypuje się pozostałe składniki.

Po wytrąceniu powstałą masę przekłada się do specjalnych durszlaków, nadających serowi charakterystyczny wzór. Tak powstały ser zaczyna następnie leżakować, dawniej było to nawet kilka tygodni, ale dziś raczej nie ma szans na to, żeby tak długo wytrzymał.

Dlaczego sery z Korycina są takie popularne

Wynika to z tego, że zainteresowanie serami z Korycina jest coraz większe, klienci cenią je za naturalność i wyjątkowy smak. Sam ser zależnie od czasu leżakowania albo jest gąbczasty i delikatny, albo twardszy, o wyraźniejszym smaku.

Ostatnio coraz częściej dodaje się do niego różne dodatki, na przykład koperek, czosnek, różne zioła czy nawet oliwki. Jeśli ktoś sobie zażyczy czegoś innego, także to otrzyma, gospodarze zajmujący się produkcją serów są otwarci na wszelkie propozycje.

Sława serów z Korycina zaczyna powoli obejmować całą Polskę, bardzo duży wkład mają w tym sami mieszkańcy, którzy przez długie lata intensywnie promowali swoje produkty. Łącznie z tym, że we wrześniu odbywa się specjalne święto sera hucznie obchodzone na lokalnym festynie.

Jest to idealna okazja do tego, żeby spróbować tego niezwykłego przysmaku, jeśli jednak ktoś nie będzie mógł się tam udać, to może się dowiedzieć, gdzie kupić ser koryciński i w domu poznać jego wszystkie sekrety.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij