Na co zwrócić uwagę przy doborze żarówek do oprawy, czyli poradnik dla laików

Dobór odpowiednich żarówek do opraw świetlnych ma bardzo duże znaczenie dla komfortu odpoczynku i pracy. Wiele osób popełnia jednak błędy przy doborze oświetlenia. Warto wiedzieć, że żarówki led różnią się pod względem jakości. Nie warto zatem kupować tanich modeli nieznanych firm. Często okazuje się, że emitowane przez nie światło nie ma takiej mocy jak powinno, a do tego mimo że ledy z natury powinny świecić pełnym blaskiem, to jednak te gorszej jakości mogą niezauważalnie migotać, co wpływa na nasze samopoczucie. Zatem jakie są najważniejsze parametry i na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Po pierwsze: moc i strumień światła

Trzeba wiedzieć, że moc wyrażona w Watach i strumień światła wyrażony w lumenach to dwa parametry, które mają bardzo duże znaczenie. Jak jednak sprawdzić czy wybrana żarówka będzie odpowiednia. Otóż warto wiedzieć, że 100-300 lm będzie wystarczające do oświetlenia przedpokoju. Z kolei do miejsc pracy, kuchni czy łazienki należy dobrać ledy o mocy 400-700 lm. Wiele osób na samym początku, kiedy dostępne były jeszcze zwykłe żarówki koniecznie szukała przelicznika mocy żarówki wolframowej na żarówkę ledową. Jak wiadomo żarówki led potrzebują znacznie mniej energii do wytworzenia światła o tej samej mocy, co tradycyjna żarówka i obok technologii bezpiecznej dla środowiska, to największa zaleta tego typu oświetlenia. Zatem 40 W żarówce tradycyjnej odpowiada led o dziesięciokrotnie większej ilości lumenów. Taka żarówka led jednocześnie będzie miała moc 4-5 W.

Po drugie: barwa światła ma znaczenie

W zależności od tego do jakiej oprawy chcemy dobrać żarówkę, musimy zwrócić uwagę na temperaturę barwową. Każda żarówka led ma temperaturę barwową wyrażoną w skali Kelwina. Odnosi się ona do występujących w przyrodzie zjawisk świetlnych. Zatem 2000 K to temperatura barwowa światła świecy z kolei 30 tys. K odnosi się do najjaskrawszego światła jakim jest błyskawica. Temperatura barwowa żarówki może być ciepła, neutralna lub zimna. Ta pierwsza, która dotyczy żarówek o temperaturze barwowej poniżej 3500 K pasuje najbardziej do sypialni, a także salonu gdyż tworzy relaksującą atmosferę. Jeśli żarówka ma temperaturę barwową w okolicach 4000K uznawana jest już za chłodną i takie światło sprawdzi się do pracy, gdyż zwiększa koncentrację i pozwala skupić się na dłużej. Temperatura barwowa powyżej 5300 K to już światło bardzo zimne i białe. Takie oświetlenie bywa wykorzystywane w halach produkcyjnych, jednak do domu nie jest polecane. Dłuższe przebywanie w otoczeniu bardzo zimnego światła może powodować bóle głowy. Dlatego bardzo ważne jest właściwe dopasowanie temperatury barwowej.

Po trzecie: rodzaj gwintu

Parametr dotyczący rodzaju gwintu powinien właściwie znaleźć się na samym początku, wszak nawet najlepszej żarówki nie dopasujemy, jeśli nie będzie jej można wkręcić lub wcisnąć do oprawy. Zatem mamy duży gwint Edisona , który ma oznaczenie E27. Jest powszechnie stosowany w wielu lampach wiszących. Z kolei mały gwint Edisona (E14) sprawdza się do lampek biurkowych i nocnych. GU10 to gwint przeznaczony do opraw z reflektorami, który montowany jest na zatrzask. MR11 to wtyk stosowany jest w oświetleniu dekoracyjnym, a MR16 montowany jest na wcisk i przeznaczony do sufitów podwieszanych. Oczywiście warto znać te oznaczenia, jednak wybierając renomowany sklep z oświetleniem i źródłami światła, jak hurtownia elektryczna amper.pl można przeczytać w specyfikacji, jaki rodzaj żarówki potrzebny będzie do danej oprawy.

Po czwarte: współczynnik oddawania barw i kąt rozsyłania światła

Bardzo istotnym parametrem jeśli chodzi o żarówki jest współczynnik oddawania barw Ra. To właśnie on odpowiada za to, czy żarówka daje naturalne światło. Powinien być zbliżony do 100%. W najlepszej jakości żarówkach led wynosi on 93-97%. W typowych żarówkach led jest to do 80%, a za dobre żarówki uznaje się te których współczynnik oddawania barw mieści się w przedziale 80-89%. Zatem najlepiej wybierać żarówki led klasy 1A i 1B, np. Kanlux, a takie modele można znaleźć w renomowanej hurtowni elektrycznej. Ważny jest również kąt rozsyłania światła. W przypadku oświetlenia całego pokoju najlepiej, jeśli wynosi od 120 do 140 stopni. W przypadku oświetlenia punktowego wystarczy 30 stopni. Z kolei do oświetlenia blatów kuchennych odpowiednia będzie żarówka, której kąt rozsyłania światła to 60 stopni.

Jest wiele parametrów na które należy zwrócić uwagę przy wyborze żarówki. Ważne, by dane światło było dla nas komfortowe, wszak przy sztucznym świetle, szczególnie w miesiącach zimowych spędzamy dużo czasu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij