Modna ekoskóra – skąd jej powodzenie?
Wielu z nas wciąż odnosi się nieco nieufnie to ekoskóry, jak wyrobu o potencjalnie mniejszych walorach estetycznych i praktycznych, niż skóra naturalna. Wyroby ze sztucznej skóry zyskują jednak coraz większą popularność, a trend prawdopodobnie się utrzyma. Co więcej – można śmiało powiedzieć, że ekoskóra jest modna. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim rosnąca świadomość społeczna na temat praw zwierząt oraz niechęć do ich nieludzkiego traktowania.
Ekoskóra – troska o prawa zwierząt
Coraz częściej można spotkać się z sytuacją, gdy (zwłaszcza młodzi) ludzie decydują się na wykreślenie mięsa z codziennego menu. Za takim podejściem idą również nierzadko dalsze wybory konsumenckie. Ekoskóra stanowi ważną część rynku odzieżowego. Produkuje się z niej kurtki skórzane, buty, paski, rękawiczki, portfele… Słowem – jest pełnoprawną alternatywą dla swojego naturalnego odpowiednika. Wybierając ekoskórę, wiele osób świadomie stara się w ten sposób ograniczyć niepotrzebne zabijanie zwierząt i ich przedmiotowe traktowanie. Jest to jeden z ważnych trendów dzisiejszego świata.
Co z estetyką?
Stosunkowo często można zetknąć się z obawami klientów, że wyroby z ekoskóry będą mniej atrakcyjne wizualnie. Cóż – prawdziwego konesera nie oszuka się prawdopodobnie nigdy. Ile jednak czasu na analizy ma przechodzień na ulicy, gdy nas mija? Na pierwszy (i nie tylko pierwszy) rzut oka dzisiejsze propozycje producentów sztucznej skóry są naprawdę realistycznymi odpowiednikami wersji naturalnej.
Czy ekoskóra to gorsza wentylacja?
Dzisiejsi dostawcy wyrobów ze sztucznej skóry zwracają uwagę na rosnącą jakość tego materiału. Czasem można spotkać się z opiniami, że ekoskóra skutkuje znacznym dyskomfortem, gdyż nie oddycha w takim stopniu, jak skóra naturalna. Główne pytanie brzmi: do jakiego gatunku skóry naturalnej się odnosimy? Jest ich wiele. Skóra jagnięca będzie nieco inaczej zachowywać się niż ta ze świń lub krów. Dużo zależy też od tego, jakiej obróbce zostanie poddana.
Wystąpienie dyskomfortu, związanego z niską wentylacją zależy też od tego, jak długo nosimy daną część garderoby – np. kurtkę skórzaną czy buty. Wpływ ma również panująca aktualnie temperatura. Dodatkowo, pozostaje też kwestia wysiłku fizycznego. W pewnych warunkach zawsze się pocimy i naturalna skóra nie jest tutaj rozwiązaniem.
Tańsza produkcja
Jeżeli chodzi o koszty produkcji, ekoskóra jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jest to kolejny argument, który ma wpływ na częstotliwość zakupów wyrobów z tego materiału. Co więcej – jest to tworzywo łatwe w późniejszej obróbce, nie jest tak wymagające i czasochłonne, jak skóra naturalna.
Dobry materiał na kurtki skórzane
Kurtki to – obok drobnych wyrobów galanteryjnych, takich jak portfele czy paski – prawdopodobnie jeden z częściej kupowanych wyrobów skórzanych. Ekoskóra w tym segmencie rynku bardzo dobrze sobie radzi. Wpływają na to nie tylko przystępne ceny, lecz także duże walory estetyczne.
Kurtki skórzane z ekoskóry to istotna część oferty wielu dzisiejszych producentów odzieżowych – znajdziemy je m. in. w ofercie sklepu Dstreet.pl. Obecnie dominują raczej fasony proste i dopasowane. Jeżeli zależy nam na pewnych rockowych akcentach, możemy pokusić się o kupno wersji ozdobionej skośnymi kieszeniami z wyraźnymi, srebrnymi suwakami. Czas wiosny to tradycyjnie okres, kiedy większość z nas rozgląda się za przejściowym, lżejszym rozwiązaniem.
Ekoskóra będzie prawdopodobnie zwiększać swój udział w rynku produkcji odzieżowej. Zwiększająca się liczba osób, którym leży na sercu dobro zwierząt oraz minimalizowanie ich cierpienia stale rośnie. Nie bez znaczenia jest także wysoka cena skóry naturalnej, głównie ze względu na wymagający proces wyprawiania. Choć ostateczny wybór zależy zawsze od nas, warto mieć na uwadze wszystkie zalety, jakie posiada jej sztuczny odpowiednik.