Komplet dresów damskich to podstawa! 3 wskazówki do udanych zakupów sportowych

Obiegowa, bardzo żartobliwa opinia głosi, że każda kobieta regularną aktywność fizyczną zaczyna i kończy na kupnie odpowiedniego stroju. Uciekając od tego stereotypu i wkładając go między bajki, warto zauważyć, że wygodny komplet dresów damskich czy legginsy dopasowane do preferowanych zajęć znacząco mogą podnieść wygodę ćwiczeń. Jak wybrać idealny model?

1. Dopasuj do aktywności!

2. Dopasuj rozmiar!

3. Dopasuj krój!

Poszczególne rodzaje odzieży sportowej nie są sobie równe, decyzję należy zatem wcześniej przemyśleć.

Dopasuj do aktywności

To podstawowe kryterium. Kupując strój, należy zadać sobie pytanie, do czego będzie on nam służył. Nie każdy komplet dresów damskich będzie wspierał każdą aktywność. Generalizując, można przyjąć, że najbardziej uniwersalne są zwykłe spodnie. Można w nich biegać czy trenować na siłowni. Gdy zrobi się chłodniej, lepszym wyborem w kontekście joggingu są jednak legginsy. Często odzież przeznaczona do zimowych treningów jest wyposażona dodatkowo w specjalną wkładkę. Dodatkowym atutem jest fakt, że w legginsach właściwie nie dochodzi do przetarć, gdyż materiał przylega do ciała, nie doprowadzając do uszkodzeń. Priorytetem na siłownię z kolei jest elastyczność tkaniny, która nie powinna krępować ruchów. Podobnie w przypadku jogi i pilatesu: stawiać należy na wygodę i maksymalny komfort. Odzież do jogi nie może być zbyt obcisła, aby umożliwiać ruchy nawet w przypadku skomplikowanych asan. Bardzo istotne są także właściwości termowentylacyjne odzieży. Z tej przyczyny nie rekomenduje się strojów bawełnianych. Owszem, ta tkanina jest naturalna i przyjemna w dotyku, jednak pochłania wilgoć, stając się ciężką i chłodną. Ma zatem charakter raczej rekreacyjny.

Uwagę warto zwrócić również na rodzaj butów. Na siłownię nie kupujmy butów przeznaczonych do biegania. Mają one zupełnie inną amortyzację, która w trakcie biegu sprawdza się doskonale, tłumi bowiem uderzenia stopy o twardy grunt. W odmiennych warunkach jednak nie zapewniają spodziewanej stabilności, co może skończyć się urazem. Podeszwa powinna zapewniać optymalne dla danej aktywności podparcie, a przy tym charakteryzować się właściwościami antypoślizgowymi i antywstrząsowymi. Bardzo cienka lub całkowicie płaska nie sprawdzi się na pewno.

 

Dopasuj rozmiar

Hasło „odzież dopasowana” nie oznacza bynajmniej, że im ciaśniej, tym lepiej. Sporo osób wybiera rozmiar zbyt mały lub zbyt duży, który utrudnia późniejszą aktywność. Nawet jeśli konkretne aktywności korelują ze strojem dopasowanym, nie powinien on uciskać. Będzie wtedy zwyczajnie niewygodny. Swoboda ruchów to podstawa. Zbyt luźne ubranie natomiast będzie się przesuwało i podnosiło w trakcie ćwiczeń, co może przeszkadzać, zwłaszcza na niektórych przyrządach w siłowni. Celem jest strój, która przylega do ciała, ale nie uciska. Sprawdzą się tu wygodne damskie legginsy. Jeśli ich krój będzie krępujący, na wierzch założyć można nieco luźniejsze spodenki.

Odpowiedni rozmiar to kryterium, które powinniśmy wziąć pod uwagę także przy zakupie butów. Damskie buty sportowe w zależności od producenta mają różną rozmiarówkę, dlatego zawsze należy je mierzyć lub – w przypadku zakupów online – sprawdzać dołączone tabele.

Dopasuj krój

Trzecia reguła wynika niejako z dwóch poprzednich. Producenci jednak proponują dodatkowe funkcjonalności. Przykładowo: dodatkowa ilość materiału w konkretnych miejscach sprawi, że spodnie będą łatwiej dopasowywać się. Do ćwiczeń w zamkniętej sali, jogi czy pilatesu rekomenduje się długie spodnie. Warto zainwestować również w modele z dodatkowo wzmocnionymi szwami.

 

Dobrze dobrana odzież sportowa zapewni optymalną wygodę i komfort ćwiczeń. Solidnie wykonana posłuży nam również dłużej.

undefined

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij