Kalendarz dni płodnych

Kalendarz dni płodnych

Przyswojenie wiedzy na temat dni płodnych i niepłodnych ściśle związane jest z wcześniejszym zrozumieniem cyklu miesiączkowego. Dni płodne u kobiety występują przez krótki okres, a wraz z wejściem w okres menopauzy zdolność do poczęcia dziecka staje się niemożliwa. Tylko podczas dni płodnych komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika.

Kilka słów o cyklu miesiączkowym

Cykl miesiączkowy dzieli się na trzy wyraźne fazy: przedowulacyjną, owulacyjną oraz poowulacyjną. Zazwyczaj cały cykl u kobiety trwa 28 dni, jednak zdarzają się dłuższe lub krótsze. Za pierwszy dzień cyklu przyjmuje się pierwszy dzień miesiączki, która uznawana jest za ostatnią fazę przemian w danym cyklu. Komórka jajowa rozpoczyna dojrzewanie w jednym z jajników, wewnątrz tzw. pęcherzyka Graffa. Jest to faza przedowulacyjna. Pęcherzyk dojrzewa około jednego tygodnia, jednak jego dojrzewanie może zostać zakłócone. Konsekwencją zakłócenia, np. poprzez infekcje, zmiany klimatu może być przyśpieszenie lub zahamowanie jego dojrzewania. W tym okresie wzrasta poziom hormonów zwanych estrogenami, dojrzały pęcherzyk Graffa pęka i uwalnia komórkę jajkową. Jest to najważniejszy moment cyklu zwany owulacją, fazą owulacyjną, to czas największej płodności kobiety. Niestety komórka jajowa dość szybko obumiera, jeżeli w ciągu doby nie zostanie zapłodniona. Po owulacji rozpoczyna się już faza poowulacyjna.

Kalendarz dni płodnych

Cykl miesiączkowy dzieli się na trzy wyraźne fazy. Pierwsza z nich to ta przedowulacyjna, zwana również fazą niepłodności względnej. Względność jest spowodowana zmiennością czasu dojrzewania pęcherzyka Graffa. Z reguły trwa on około 10 dni, jednak trudno przewidzieć dokładnie ten czas w przypadku każdej kobiety z osobna. Druga faza – owulacyjna to faza płodności. W tym czasie dochodzi do owulacji, uwolniona zostaje komórka jajowa z jajnika do jajowodu. Żyje ona zaledwie dobę, jednak plemniki potrafią żyć przeciętnie od 3 do 7 dni w drogach rodnych kobiety. Dlatego też kalendarz dni płodnych wyznacza 5 dni przed uwolnieniem komórki jajowej oraz 3-4 dni po owulacji okres płodny. Trzecia faza poowulacyjna to faza niepłodności bezwzględnej. Wyznaczona została jako okres między obumarciem komórki jajowej a miesiączką. Dzień owulacji wskazuje się odejmując od daty przewidywanej miesiączki 14 dni. Nie daje to jednak pewności, iż w tym czasie są to dni niepłodne. Kobieta nie potrafi przewidzieć dokładnego dnia wystąpienia miesiączki, wiele czynników może wpłynąć na jej przyśpieszenie lub opóźnienie.

W związku z powyższym prowadzenie kalendarza dni płodnych jest bardzo pomocne, jednak nie da pełnego obrazu wyznaczenia dni płodnych i niepłodnych.

Karolina Dąbrowska

Karolina Dąbrowska

Dziennikarka z pasją do tematów lifestyle'owych, od lat związana z mediami kobiecymi. Śledzi najnowsze trendy w kulturze i stylu życia. W wolnym czasie podróżuje, poszukując inspiracji w różnych zakątkach świata.

Artykuły: 328

5 komentarzy

  1. ja używam cyclotestu do metody objawowo-termicznej. ta moim zdaniem jest najbardziej wiarygodna. dzięki urządzeniu wiem, ze nie pomylę się we własnych interpretacjach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *