Głód nikotynowy - jak działa największy wróg palaczy

Głód nikotynowy – jak działa największy wróg palaczy

Zastanawiasz się, dlaczego tak ciężko odstawić papierosy? Twój nałóg działa przy pomocy substancji chemicznych, które uzależniają od siebie mózg, domagający się coraz to nowych dawek nikotyny. Można go jednak pokonać, wykorzystując silną wolę i farmaceutyczne wsparcie.

Mechanizm uzależnienia przypomina błędne koło – im więcej substancji z papierosa (nie tylko nikotyna – w wyrobach tytoniowych mamy ok. 4 tysięcy związków chemicznych!) dostaje się do organizmu, tym bardziej nasz ośrodek nerwowy domaga się ich ponownego dostarczania. Naukowcy wyodrębniają dwa równolegle rodzaje uzależnienia: farmakologiczne i behawioralne. Przy próbach zmniejszenia lub odstawienia pojawia się głód nikotynowy, który wynika z organicznej „pamięci” naszych tkanek, przesyconych składnikami dostarczanymi w wyniku palenia. Uzależnienie psychiki może być dużo groźniejsze, gdyż zachęca do sięgnięcia po „dymek” nawet wiele lat po rzuceniu nałogu.

Powietrze zamiast dymu

Jak poradzić sobie z tym problemem? Liczne przykłady, także z naszego otoczenia, wskazują, że pozbycie się kosztownego dla zdrowia i kieszeni przyzwyczajenia jest możliwe. Wśród naturalnych środków antynikotynowych można wyróżnić spacery na świeżym powietrzu i aktywność fizyczną. Głębokie oddechy z przepony wentylują płuca i dotleniają organizm, zmniejszając zapotrzebowanie na tytoniowe dodatki.

Weź coś na ząb lub wypij czystą wodę

Pomaga również picie wody i sięganie po niewielkie, ale sycące przekąski, pozwalające na chwilę zająć organizm większą dawką nowych składników odżywczych. Wiele osób pozostaje przy nałogu, tłumacząc się tym, że bez papierosa bardzo szybko przytyją. Oczywiście paczka chipsów zamiast papierosa to nie jest najlepszy pomysł, ale coś smakowitego podczas napadu głodu nikotynowego powinno pomóc sobie z nim dać radę.

Nikotyną w nikotynę, czyli jak działa NTZ

Możemy oddalić od siebie głód nikotynowy, oszukując nasz organizm. Tak działa większość specyfików pomocnych w rzucaniu palenia w sprayu (np. Nicorette Spray), tabletkach (np. NiQuitin, Desmoxan) czy plastrach (np. Nicorette Invisipatch, NiQuitin 7 mg/24h). Nikotynowa terapia zastępcza (NTZ) polega na dostarczaniu komórkom niewielkich dawek substancji w celu wytłumienia głodu i stopniowego uwolnienia się od nagłej chęci zapalenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij