Fryzury dla okrągłej twarzy

Każdy kształt twarzy ma swoją własną specyfikę. Za najbardziej uniwersalny i ponadczasowo piękny uważany jest owal co oznacza, że wiele osób próbuje dążyć do takiego właśnie kształtu poprzez korygowanie rysów różnymi sztuczkami.

Niektóre z nich opierają się na doborze właściwych akcesoriów, na przykład okularów. Do pewnego stopnia można też poprawić rysy twarzy za pomocą makijażu, ale po przekroczeniu pewnej granicy zaczyna to być widoczne w niepożądany sposób. Istotnym sprzymierzeńcem w walce o wymarzony kształt twarzy mogą być włosy. Trzeba tylko postarać się o odpowiedni dobór fryzury, która będzie pasowała i nie podkreśli mankamentów twarzy – za to może je znacznie zniwelować i skorygować. Jednym z kształtów twarzy, na który najczęściej narzekają kobiety, jest twarz okrągła. Czym się charakteryzuje i co zrobić, żeby ją optycznie wyszczuplić?

Okrągła twarz – po czym ją poznać?

Częsty mit głosi, że okrągła twarz występuje o tych osób, które mają nadwagę. Niekoniecznie – o kształcie twarzy nie decyduje ilość tkanki tłuszczowej, a układ kości. Dlatego nawet bardzo szczupłe osoby mogą mieć okrągłą twarz. Charakteryzuje się ona tym, że jej szerokość jest mniej więcej taka sama, jak długość, a rysy (kości policzkowe i żuchwy) nie są zbyt wyraziście zaznaczone. Jej posiadaczki często narzekają na tak zwane „pucołowate policzki” i próbują zakryć je na wszelkie sposoby. Taki kształt twarzy w zestawieniu ze źle wykonanym makijażem, niefortunnie dobraną fryzurą czy okularami sprawia, że twarz wygląda o wiele bardziej dziecinnie i niewyraziście. Wprawdzie wielu ludzi sądzi, że taki kształt twarzy wygląda uroczo i odmładza, jednak same posiadaczki i posiadacze okrągłych twarzy najczęściej nie są zachwyceni i próbują znaleźć sposoby na optyczne poprawienie i wyostrzenie rysów. To można frustrować i przeszkadzać, dlatego warto zapoznać się ze sposobami na okrągłą twarz, zaczynając od właściwego doboru cięcia i sposobu upinania włosów.

Jaka fryzura do okrągłej twarzy – krótkie włosy

Krótkie włosy uchodzą za trudne, jeśli w grę wchodzi okrągła twarz. Mogłoby się wydawać, że takie fryzury nadmiernie odsłaniają twarz, uwydatniając jej mankamenty i niepożądany kształt. Oczywiście w przypadku źle dobranych cięć dokładnie tak się dzieje, czemu trudno się dziwić, ponieważ za krótkimi włosami nie sposób się schować. Włosy działają wtedy na niekorzyść całokształtu wyglądu, podkreślając to, co najbardziej chce się ukryć. Jak zatem podejść do tematu krótkich włosów, gdy ma się okrągłą twarz? Kluczem do sukcesu są ostre cięcia i asymetria. Grzywka, która biegnie na ukos i zachodzi na bok twarzy aż za kość policzkową może zdziałać cuda dla jej optycznego wydłużenia i wyszczuplenia. Chodzi o to, by wybierać takie fryzury dla okrągłej twarzy, które wyostrzą jej rysy.

Taką fryzurą jest na przykład rockowe, zadziorne cięcie typu pixie. Sprawdzi się też bob w klasycznym wydaniu (pasma z przodu sięgające lekko za podbródek i zachodzące na boki twarzy zarazem zakryją je i wyszczuplą). Dla takiego kształtu twarzy nadają się też fryzury z irokezem, który także optycznie wydłuża twarz. Lepiej za to unikać fryzur z prostą grzywką oraz podkręcanych boków, których okrągły kształt podkreśla niepożądane rysy.

A co z włosami długimi?

Klasyką fryzjerską dla posiadaczek okrągłej twarzy są długie, wycieniowane włosy. Bardzo długie włosy można upiąć w umiejętny sposób, żeby twarz stała się optycznie dłuższa i szczuplejsza. Sprawdzi się na przykład kok na czubku głowy z pasmami opadającymi po bokach twarzy. Lepiej za to unikać gładkich i ciasnych upięć, które zbytnio przylegają do głowy odsłaniając przy tym uszy i skronie. Sprawdzą się także asymetryczne, półdługie fryzury, które nie wychodzą z mody już od kilku sezonów. Tutaj także, podobnie jak w przypadku włosów krótkich, sprzymierzeńcem będzie długa, skośna grzywka, która sięga za kość policzkową i zasłania część twarzy. Zasadą jest dążenie do przełamania okrągłego, dziecinnego kształtu. Każda kobieta, która zastanawia się, jaka fryzura do okrągłej twarzy pozwoli zamaskować jej mankamenty, powinna przede wszystkim postawić na kształty kontrastujące mocno z kołem.

Decydując się na stylizację, należy unikać wywijania włosów do wewnątrz. Za to wywinięcie ich na zewnątrz może pomóc wyostrzyć rysy. Ciekawym rozwiązaniem mogą być też fryzury dla okrągłej twarzy z ciężką grzywką, która kończy się tuż za linią brwi i jest dłuższa po bokach.

Męskie fryzury dla okrągłej twarzy

Panowie, którzy są posiadaczami okrągłej twarzy mogą nieco zniwelować efekt dziecinności rysów poprzez wybór fryzury, która jest nieco dłuższa na górze niż po bokach. Warto jednak pamiętać, żeby kształt góry nie był okrągły, ponieważ można w ten sposób podkreślić niepotrzebnie miękkość rysów. Tak samo jak w przypadku pań, należy dążyć do wydłużenia twarzy i możliwego zwężenia jej – lub przynajmniej uważać, by nie została nieopatrznie optycznie poszerzona. Włosy zróżnicowane pod względem długości i nieco „niedbale” ułożone dobrze odwrócą uwagę od krągłości. Kształt twarzy można też korygować odpowiednio wymodelowaną i przystrzyżoną brodą, która może znacznie ją wydłużyć. Taką rolę spełni zwłaszcza długa broda kończąca się łagodnym kształtem. Nadmierny szpic może przynieść odwrotny efekt, poszerzając górę i zmieniając twarz w kształt zbliżony do odwróconego trójkąta.

Podsumowanie

Olśniewający wygląd to rzadko efekt jedynie naturalnych predyspozycji i szczęścia. Częściej składa się na niego przemyślana pielęgnacja, dobór ubrać, dodatków i fryzury. Wszystkie mankamenty można zatuszować, tak jak każdą mocną stronę da się w spektakularny sposób podkreślić. Zamiast narzekać na naturalne uwarunkowania, warto dowiedzieć się co służy posiadanemu typowi urody i co zapewni najlepszą z możliwych prezencji. Uroda to w bardzo dużej mierze umiejętność i wiedza o świadomym kreowaniu swojego wyglądu. Na szczęście ta wiedza nie jest tajemna ani zastrzeżona jedynie dla wybranych – każdy może ją zdobyć i stosować, żeby wyglądać i czuć się jak najlepiej.

Artykuł powstał przy współpracy z Technikum Usług Fryzjerskich Dehag Extra z Białegostoku.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij