Dom Perignon — historia legendarnego szampana

Dom Perignon to mnich zakonu benedyktyńskiego, któremu przypisuje się wynalezienie szampana. Na jego cześć powstała słynna marka szampana, czyli Dom Perignon. Pierwsza butelka szampana sygnowana logiem Dom Perignon ujrzała światło dzienne w 1921 roku. Właścicielem Dom Perignon jest Moët & Chandon, współwłaściciel marki modowej Louis Vuitton.

Dom Perignon – krótka historia

Benedyktyński mnich opracował wiele udoskonaleń związanych z produkcją wina musującego. Głównym problemem winiarzy XVIII wieku była fermentacja wina w zamkniętej butelce oraz hamowanie procesów przemiany alkoholu na skutek spadków temperatur. W wyniku nagłej zmiany temperatury wino rozsadzało butelkę od środka, ponieważ procesy fermentacyjne wznawiały się w sposób gwałtowny. Perignon szukał sposobów na powstrzymanie procesów ponownej fermentacji. Jednym z opracowanych przez niego innowacji było zamykanie butelki na specjalny korek z metalowym oplotem oraz butelkowanie wina w butelkach z bardzo grubego szkła.

Szampan Dom Perignon jest trunkiem należącym do kategorii vintage, czyli win rocznikowych, które powstają z owoców zebranych w jednym sezonie. Produkcja wina jest zatem ściśle uzależniona od zbiorów, a zasada ta jest bardzo restrykcyjnie przestrzegana. Szampany Dom Perignon muszą dojrzewać przez 7 lat, ale wiele roczników dopuszczane jest do sprzedaży dopiero po zdecydowanie dłuższym okresie.

Co wspólnego ma Lady Gaga i Dom Perignon?

Szampan Dom Pérignon Rose 2008 Vintage Lady Gaga Luminous to edycja limitowana – trunek jest owocem współpracy Lady Gagi i chef de cave Vincent Chaperon z Domu Perigion. W 2021 roku obyła się zakrojona na szeroką skalę kampania promocyjna, a wynikiem współpracy było stworzenie limitowanej edycji etykiet z refleksyjną powłoką sygnowanych nazwiskiem Lady Gaga Dom Perignon.

Styl Dom Perignon jest wyjątkowy i rozpoznawalny na całym świecie – jest to szampan eteryczny o bogactwie smaków i aromatów, powstający ze szczepów Chardonnay i Pinot Noir. Dzięki uzupełnianiu się smaków różnych odmian winorośli uzyskiwana jest unikalna struktura i oryginalny bukiet aromatów. Każdy rocznik jest inny i każdy jest wyjątkowy, pomimo że szampany powstają wedle tej samej receptury. Z winorośli Chardonnay i Pinot Noir produkowany jest także szampan Veuve Clicquot, powstający pod logiem Maison of Veuve Clicquot w Szampanii. Trunek ten można zamówić na stronie https://eszampan.pl/12-szampan-veuve-clicquot. Madame Clicquot to pierwsza kobieta, która prowadziła dom szampański. Zarówno szampany Dom Perignon, jak i szampany Maison of Veuve Clicquot to produkty luksusowe, a cena butelki do najniższych nie należy. Jedno jest pewne – jest to wydatek, który warto ponieść.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij