Czy w serwisie odzyskają nam dane z telefonu?

Jest to chyba najgorszy scenariusz, jaki może wyobrazić sobie użytkownik telefonu komórkowego. Mam tutaj na myśli utracone wszystkie dane z telefonu. Ważne kontakty, adresy, zdjęcia, filmy to wszystko przepadło. Czy jednak na zawsze?

To zależy. Chociażby od tego z jakim telefonem mamy do czynienia. Ważny jest tutaj zarówno producent telefonu jak i jego model. Telefony w dzisiejszych czasach zdecydowanie bardziej przypominają swoją funkcjonalnością i wyglądem komputer niż telefony jakie pamiętamy sprzed 15 lat. Dlatego też powstało pytanie, czy serwis komputerowy, taki jak choćby ten: http://www.koba.pl/serwis-komputerowy-bialystok/, jest w stanie pomóc nam w sytuacji, gdy utraciliśmy dane ze swojego telefonu?

Kiedy do serwisu

Tak, ale nie zawsze. Wszystko zależy od modelu telefonu, ale przede wszystkim od tego z jakim rodzajem utraty danych mamy do czynienia. Czy spowodowana jest uszkodzeniem oprogramowania lub awarią mechaniczną (na przykład po upadku telefonu). W przypadku uszkodzeń mechanicznych najpierw konieczna będzie w serwisie telefonów komórkowych, tak aby wszystkie podzespoły telefonu były sprawne. Jednak w takim przypadku odzyskiwaniem danych może zająć się serwis GSM, ponieważ większość z nich oferuje takie usługi.

Czynności podjęte w serwisie

W przypadku uszkodzenia oprogramowania, bądź przypadkowego sformatowania karty pamięci, serwis komputerowy ma wiele więcej do powiedzenia. Należy ustalić przyczynę wykasowania danych z telefonu. Pierwszą sprawą, na która zwraca się uwagę jest to, czy telefon ma możliwość rozszerzenia swojej pamięci poprzez karty pamięci. Jeżeli tak i po wykasowaniu danych nie nadpisaliśmy danych, to przywrócenie ich będzie w pełni możliwe.

Co oznacza wyrażenie nie nadpisaliśmy? Już wyjaśniam. Usuwając dane z nośnika, czy to karty pamięci, czy dysku twardego, tak naprawdę ich nie usuwamy. Tylko je maskujemy. Usuwane są dopiero w momencie tworzenia nowych plików na przykład wtedy, gdy robimy nowe zdjęcia.

Koszt takiej usługi świadczonej przez serwisy komputerowe oscyluje w przedziale 50-250 zł. Cena uzależniona jest od pojemności nośnika. Im większa pojemność, tym niestety większa cena, ponieważ odzyskanie danych zajmuje więcej czasu. W sytuacji, gdy dane zostały nadpisane, również jest możliwe odzyskanie danych, ale na pewno nie będą to wszystkie rzeczy, które utraciliśmy.

Nietypowe problemy

Okej, ale jak doskonale wiemy, telefon może posiadać pamięć rozszerzoną i wbudowaną. Niektóre telefony posiadają tylko pamięć wbudowaną, bez dodatkowej możliwości rozszerzenia jej kartami pamięci. Sytuacja komplikuje się, gdy straciliśmy wszystkie dane z pamięci wbudowanej. Oprogramowanie jakie dostarczone jest z telefonem komórkowym posiada możliwość tworzenia pełnych kopii zapasowych na wypadek utraty danych. Jeżeli nie posiadamy kopii zapasowej w momencie utracenia danych, to na dobrą sprawę możemy o nich zapomnieć.

Serwis komputerowy nie będzie w stanie pomóc. Tylko i wyłącznie wyspecjalizowane serwisy telefonów komórkowych byłyby w stanie odzyskać dane z pamięci wbudowanej telefonu. Skomplikowany proces wylutowywania microchipów pod mikroskopem i sczytywanie danych. Rzadko wykonuje się takie operacje, tylko w ważnych przypadkach (np. policja), ponieważ ich koszt jest ogromny.

Posiadając jednak kopię zapasową, możemy bez problemy przywrócić dane w serwisie komputerowym za około 20zł. Na szczęście inżynierzy projektujący rozwiązania technologiczne telefonów komórkowych wpadli na pomysł tak zwanych wirtualnych kopii zapasowych. Pokrótce działa to tak, że co jakiś czas oprogramowanie telefonu wykonuje kopie zapasową, a następnie wysyła ją na serwer. Oznacza to, że w przypadku utracenia danych, możemy je bezproblemowo wykorzystać logując się na utworzone podczas tworzenia kopii zapasowej konto.

Często do serwisów komputerowych zgłaszają się ze swoimi nowymi smartfonami osoby starsze potrzebujące pomocy w obsłudze. Często ludziom tym wydaje się, że utracili wszystkie dane z telefonu, a tak naprawdę przestawili kilka rzeczy w ustawieniach. Ciężko oszacować koszt pomocy w takich sytuacjach. Myślę, że w większości przypadków można liczyć na uprzejmość serwisantów. 

Artykuł powstał dzięki pomocy firmy Koba

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij