
Czy pompy hydroforowe to ekologiczne rozwiÄ…zanie do domu i ogrodu?
Pompy hydroforowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych, domkach letniskowych, ogrodach, przedsiębiorstwach i warsztatach zaopatrując je w czystą wodę z własnego ujęcia. Takie rozwiązanie sprawdza się też doskonale w tych rejonach, gdzie ciągle brakuje instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.
Zachodzi wtedy konieczność budowy własnego ujęcia wody i montaż specjalnych urządzeń umożliwiających korzystanie z niego. Warto podkreślić, że takie rozstrzygnięcie ma też wiele innych zalet, kluczem do sukcesu jest tu jedynie odpowiednio dobrana i zamontowana pompa hydroforowa Gardena bądź innego producenta.
Â
Jak działa pompa hydroforowa?
Tradycyjnie zestaw hydroforowy składa się ze zbiornika wodno-powietrznego, pompy i przekaźnika ciśnieniowego. Zbiornik wykonany jest z metalu i przyjmuje charakterystyczną obłą formę. W pojemniku hydroforowym, nad powierzchnią wody znajduje się poduszka sprężonego powietrza, które w momencie rozpoczęcia poboru wody, wypycha ją ze zbiornika do instalacji. W tym samym czasie dochodzi do stopniowego spadku wartości ciśnienia powietrza.
Po osiągnięciu minimalnej jego wartości połączony z częścią powietrzną zbiornika wyłącznik ciśnieniowy uruchamia pompę. W efekcie zbiornik wodny zostaje ponownie dopełniony, a powietrze sprężone aż do maksymalnej wartości ciśnienia. Dzięki wmontowaniu w urządzenie specjalnych czujników, pompa pracuje tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność, co gwarantuje bezpieczeństwo całej instalacji i chroni przed niepotrzebnymi stratami energii.
Zalety pomp hydroforowych
Jeszcze do niedawna hydrofory kojarzyły się z głośnym, nieprzyjemnym hałasem, jednak, na szczęście, na przestrzeni lat uległy one znacznym zmianom. Obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są nie tylko o wiele cichsze, ale też niezwykle łatwe w obsłudze. Wiele z nich jest też wzbogaconych o dodatkowe, użyteczne funkcje i posiada znacznie większą moc. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność.
Pozwala to wykorzystywać gromadzÄ…cÄ… siÄ™ w czasie deszczowych dni wodÄ™ – najczęściej do prac w ogrodzie – co znaczÄ…co wpÅ‚ywa na wysokość rachunków. Ponadto jest to bez wÄ…tpienia metoda ekologiczna – wykorzystanie deszczówki do podlewania roÅ›lin, spÅ‚ukiwania toalet, prania czy innych podobnych czynnoÅ›ci jest doskonaÅ‚ym sposobem ochrony Å›rodowiska i formÄ… zrównoważonej, przyjaznej planecie gospodarki.
Dodatkową zaletą pomp hydroforowych jest wygoda. Takie rozwiązanie gwarantuje stały dopływ wody do ogrodowych zraszaczy. Wszystko działa automatycznie, woda płynie pod stałym ciśnieniem, a my, bez zawracania sobie głowy podlewaniem, możemy ciszyć oko bujną roślinnością.
Niestety, jak wszystko inne, tak i pompy hydroforowe mają swoje wady. Główną niedogodnością jest pewne ograniczenie w ich stosowaniu. Podstawową przeszkodą jest tu wynikająca z praw fizyki granica wysokości zasysania do ośmiu metrów. W układzie, kiedy lustro wody znajduje się poniżej tej wysokości, pozostaje wyłącznie montaż pompy głębinowej.
Niektórzy użytkownicy pomp hydroforowych skarżą się również na pojawiające się czasami zmiany ciśnienia wody w kranie, jednak problem występuje głównie w przypadku źle dobranych instalacji. Jeżeli cały system jest zoptymalizowany pod kątem indywidualnych potrzeb, tego typu niedogodności w zasadzie nie występują.
Jak wybrać hydrofor
Decydując się na zakup pompy hydroforowej i chcąc w pełni wykorzystać możliwości tego rozwiązania trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka kwestii:
– Wielkość zbiornika – wybierajÄ…c zbyt maÅ‚y zbiornik spowodujemy, że pompa bÄ™dzie pracować niemalże bez przerwy. KonsekwencjÄ… takiego stanu rzeczy bÄ™dzie duże generujÄ…ce koszta duże zużycie energii oraz skrócenie żywotnoÅ›ci silnika.
– Zbiornik z membranÄ… gumowÄ… czy bez – zadaniem membrany jest oddzielanie tÅ‚oczonej wody od powietrza. Zbiorniki zawierajÄ…ce to udogodnienie sÄ… nowsze, bardziej zaawansowane technologiczne i kompaktowe.
– Moc pompy – powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb.
– Dodatkowe udogodnienia – warto zwrócić uwagÄ™, czy wybrany model zostaÅ‚ wyposażony w inteligentne, elektroniczne sterowanie z systemem kontroli przepÅ‚ywu, filtr oraz zawór przeciwzwrotny.
– Jakie bÄ™dzie podstawowe przeznaczenie pompy – czy bÄ™dzie ona zaopatrywaÅ‚a w wodÄ™ jedynie ogród, czy też może również dom. W pierwszym przypadku wystarczy niewielka pompa nawierzchniowa taka jak pompy hydroforowe al-ko. W drugim przypadku bÄ™dziemy potrzebowali nieco innego urzÄ…dzenia, najlepiej wyposażonego w filtr chroniÄ…cy wodÄ™ przed zanieczyszczeniami. W tej sytuacji godne polecenia bÄ™dÄ… pompy hydroforowe Gardena, które charakteryzujÄ… siÄ™ też wiÄ™kszÄ… mocÄ… i możliwoÅ›ciÄ… podnoszenia wody na wiÄ™kszÄ… wysokość, co jest niezbÄ™dnym warunkiem, jeżeli chcemy wykorzystywać deszczówkÄ™ również w domu.