Czy pompy hydroforowe to ekologiczne rozwiązanie do domu i ogrodu?

Pompy hydroforowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych, domkach letniskowych, ogrodach, przedsiębiorstwach i warsztatach zaopatrując je w czystą wodę z własnego ujęcia. Takie rozwiązanie sprawdza się też doskonale w tych rejonach, gdzie ciągle brakuje instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.

Zachodzi wtedy konieczność budowy własnego ujęcia wody i montaż specjalnych urządzeń umożliwiających korzystanie z niego. Warto podkreślić, że takie rozstrzygnięcie ma też wiele innych zalet, kluczem do sukcesu jest tu jedynie odpowiednio dobrana i zamontowana pompa hydroforowa Gardena bądź innego producenta.
 

Jak działa pompa hydroforowa?

Tradycyjnie zestaw hydroforowy składa się ze zbiornika wodno-powietrznego, pompy i przekaźnika ciśnieniowego. Zbiornik wykonany jest z metalu i przyjmuje charakterystyczną obłą formę. W pojemniku hydroforowym, nad powierzchnią wody znajduje się poduszka sprężonego powietrza, które w momencie rozpoczęcia poboru wody, wypycha ją ze zbiornika do instalacji. W tym samym czasie dochodzi do stopniowego spadku wartości ciśnienia powietrza.

Po osiągnięciu minimalnej jego wartości połączony z częścią powietrzną zbiornika wyłącznik ciśnieniowy uruchamia pompę. W efekcie zbiornik wodny zostaje ponownie dopełniony, a powietrze sprężone aż do maksymalnej wartości ciśnienia. Dzięki wmontowaniu w urządzenie specjalnych czujników, pompa pracuje tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność, co gwarantuje bezpieczeństwo całej instalacji i chroni przed niepotrzebnymi stratami energii.

Zalety pomp hydroforowych

Jeszcze do niedawna hydrofory kojarzyły się z głośnym, nieprzyjemnym hałasem, jednak, na szczęście, na przestrzeni lat uległy one znacznym zmianom. Obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są nie tylko o wiele cichsze, ale też niezwykle łatwe w obsłudze. Wiele z nich jest też wzbogaconych o dodatkowe, użyteczne funkcje i posiada znacznie większą moc. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność.

Pozwala to wykorzystywać gromadzącą się w czasie deszczowych dni wodę – najczęściej do prac w ogrodzie – co znacząco wpływa na wysokość rachunków. Ponadto jest to bez wątpienia metoda ekologiczna – wykorzystanie deszczówki do podlewania roślin, spłukiwania toalet, prania czy innych podobnych czynności jest doskonałym sposobem ochrony środowiska i formą zrównoważonej, przyjaznej planecie gospodarki.

Dodatkową zaletą pomp hydroforowych jest wygoda. Takie rozwiązanie gwarantuje stały dopływ wody do ogrodowych zraszaczy. Wszystko działa automatycznie, woda płynie pod stałym ciśnieniem, a my, bez zawracania sobie głowy podlewaniem, możemy ciszyć oko bujną roślinnością.

Niestety, jak wszystko inne, tak i pompy hydroforowe mają swoje wady. Główną niedogodnością jest pewne ograniczenie w ich stosowaniu. Podstawową przeszkodą jest tu wynikająca z praw fizyki granica wysokości zasysania do ośmiu metrów. W układzie, kiedy lustro wody znajduje się poniżej tej wysokości, pozostaje wyłącznie montaż pompy głębinowej.

Niektórzy użytkownicy pomp hydroforowych skarżą się również na pojawiające się czasami zmiany ciśnienia wody w kranie, jednak problem występuje głównie w przypadku źle dobranych instalacji. Jeżeli cały system jest zoptymalizowany pod kątem indywidualnych potrzeb, tego typu niedogodności w zasadzie nie występują.

Jak wybrać hydrofor

Decydując się na zakup pompy hydroforowej i chcąc w pełni wykorzystać możliwości tego rozwiązania trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka kwestii:
– Wielkość zbiornika – wybierając zbyt mały zbiornik spowodujemy, że pompa będzie pracować niemalże bez przerwy. Konsekwencją takiego stanu rzeczy będzie duże generujące koszta duże zużycie energii oraz skrócenie żywotności silnika.
– Zbiornik z membraną gumową czy bez – zadaniem membrany jest oddzielanie tłoczonej wody od powietrza. Zbiorniki zawierające to udogodnienie są nowsze, bardziej zaawansowane technologiczne i kompaktowe.
– Moc pompy – powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb.
– Dodatkowe udogodnienia – warto zwrócić uwagę, czy wybrany model został wyposażony w inteligentne, elektroniczne sterowanie z systemem kontroli przepływu, filtr oraz zawór przeciwzwrotny.
– Jakie będzie podstawowe przeznaczenie pompy – czy będzie ona zaopatrywała w wodę jedynie ogród, czy też może również dom. W pierwszym przypadku wystarczy niewielka pompa nawierzchniowa taka jak pompy hydroforowe al-ko. W drugim przypadku będziemy potrzebowali nieco innego urządzenia, najlepiej wyposażonego w filtr chroniący wodę przed zanieczyszczeniami. W tej sytuacji godne polecenia będą pompy hydroforowe Gardena, które charakteryzują się też większą mocą i możliwością podnoszenia wody na większą wysokość, co jest niezbędnym warunkiem, jeżeli chcemy wykorzystywać deszczówkę również w domu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij