Pompy hydroforowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w domach jednorodzinnych, domkach letniskowych, ogrodach, przedsiębiorstwach i warsztatach zaopatrując je w czystą wodę z własnego ujęcia. Takie rozwiązanie sprawdza się też doskonale w tych rejonach, gdzie ciągle brakuje instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.

Zachodzi wtedy konieczność budowy własnego ujęcia wody i montaż specjalnych urządzeń umożliwiających korzystanie z niego. Warto podkreślić, że takie rozstrzygnięcie ma też wiele innych zalet, kluczem do sukcesu jest tu jedynie odpowiednio dobrana i zamontowana pompa hydroforowa Gardena bądź innego producenta.
 

Jak działa pompa hydroforowa?

Tradycyjnie zestaw hydroforowy składa się ze zbiornika wodno-powietrznego, pompy i przekaźnika ciśnieniowego. Zbiornik wykonany jest z metalu i przyjmuje charakterystyczną obłą formę. W pojemniku hydroforowym, nad powierzchnią wody znajduje się poduszka sprężonego powietrza, które w momencie rozpoczęcia poboru wody, wypycha ją ze zbiornika do instalacji. W tym samym czasie dochodzi do stopniowego spadku wartości ciśnienia powietrza.

Po osiągnięciu minimalnej jego wartości połączony z częścią powietrzną zbiornika wyłącznik ciśnieniowy uruchamia pompę. W efekcie zbiornik wodny zostaje ponownie dopełniony, a powietrze sprężone aż do maksymalnej wartości ciśnienia. Dzięki wmontowaniu w urządzenie specjalnych czujników, pompa pracuje tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność, co gwarantuje bezpieczeństwo całej instalacji i chroni przed niepotrzebnymi stratami energii.

Zalety pomp hydroforowych

Jeszcze do niedawna hydrofory kojarzyły się z głośnym, nieprzyjemnym hałasem, jednak, na szczęście, na przestrzeni lat uległy one znacznym zmianom. Obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia są nie tylko o wiele cichsze, ale też niezwykle łatwe w obsłudze. Wiele z nich jest też wzbogaconych o dodatkowe, użyteczne funkcje i posiada znacznie większą moc. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność.

Pozwala to wykorzystywać gromadzącą się w czasie deszczowych dni wodę – najczęściej do prac w ogrodzie – co znacząco wpływa na wysokość rachunków. Ponadto jest to bez wątpienia metoda ekologiczna – wykorzystanie deszczówki do podlewania roślin, spłukiwania toalet, prania czy innych podobnych czynności jest doskonałym sposobem ochrony środowiska i formą zrównoważonej, przyjaznej planecie gospodarki.

Dodatkową zaletą pomp hydroforowych jest wygoda. Takie rozwiązanie gwarantuje stały dopływ wody do ogrodowych zraszaczy. Wszystko działa automatycznie, woda płynie pod stałym ciśnieniem, a my, bez zawracania sobie głowy podlewaniem, możemy ciszyć oko bujną roślinnością.

Niestety, jak wszystko inne, tak i pompy hydroforowe mają swoje wady. Główną niedogodnością jest pewne ograniczenie w ich stosowaniu. Podstawową przeszkodą jest tu wynikająca z praw fizyki granica wysokości zasysania do ośmiu metrów. W układzie, kiedy lustro wody znajduje się poniżej tej wysokości, pozostaje wyłącznie montaż pompy głębinowej.

Niektórzy użytkownicy pomp hydroforowych skarżą się również na pojawiające się czasami zmiany ciśnienia wody w kranie, jednak problem występuje głównie w przypadku źle dobranych instalacji. Jeżeli cały system jest zoptymalizowany pod kątem indywidualnych potrzeb, tego typu niedogodności w zasadzie nie występują.

Jak wybrać hydrofor

Decydując się na zakup pompy hydroforowej i chcąc w pełni wykorzystać możliwości tego rozwiązania trzeba koniecznie wziąć pod uwagę kilka kwestii:
– Wielkość zbiornika – wybierając zbyt mały zbiornik spowodujemy, że pompa będzie pracować niemalże bez przerwy. Konsekwencją takiego stanu rzeczy będzie duże generujące koszta duże zużycie energii oraz skrócenie żywotności silnika.
– Zbiornik z membraną gumową czy bez – zadaniem membrany jest oddzielanie tłoczonej wody od powietrza. Zbiorniki zawierające to udogodnienie są nowsze, bardziej zaawansowane technologiczne i kompaktowe.
– Moc pompy – powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb.
– Dodatkowe udogodnienia – warto zwrócić uwagę, czy wybrany model został wyposażony w inteligentne, elektroniczne sterowanie z systemem kontroli przepływu, filtr oraz zawór przeciwzwrotny.
– Jakie będzie podstawowe przeznaczenie pompy – czy będzie ona zaopatrywała w wodę jedynie ogród, czy też może również dom. W pierwszym przypadku wystarczy niewielka pompa nawierzchniowa taka jak pompy hydroforowe al-ko. W drugim przypadku będziemy potrzebowali nieco innego urządzenia, najlepiej wyposażonego w filtr chroniący wodę przed zanieczyszczeniami. W tej sytuacji godne polecenia będą pompy hydroforowe Gardena, które charakteryzują się też większą mocą i możliwością podnoszenia wody na większą wysokość, co jest niezbędnym warunkiem, jeżeli chcemy wykorzystywać deszczówkę również w domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ