Czy kurs fryzjerski wystarczy do zostania zawodowym fryzjerem?

Osoba, której marzy się zawód fryzjera, musi ukończyć szkołę, gdzie profilem jest fryzjerstwo lub przystąpić do specjalnego kursu na fryzjera. Na szczęście obecnie dostępne są różnego rodzaju szkolenia fryzjerskie oraz kursy, które można dopasować do swoich indywidualnych preferencji.

Jak zostać fryzjerem, czyli odpowiednie kursy fryzjerskie

Na usługi fryzjerskie nie składa się tylko strzyżenie czy też golenie głów klientów, ale cały szereg najróżniejszych czynności pielęgnacyjnych typu czesanie, układanie i modelowanie, farbowanie, rozjaśnianie i dekoloryzacja. Zawód fryzjer wiąże się ze sztuką ocenienia rodzaju i stanu włosów klientów, dzięki czemu fryzjer potrafi dobrać odpowiednie zabiegi pelengacyjne oraz rodzaj fryzury. Jednak, aby móc pracować z klientem, należy posiadać konkretne wykształcenie, a mianowicie trzeba ukończyć szkołę średnią.

Do pracowania w zawodzie uprawnia nas ukończenie szkoły zawodowej, technikum o profilu fryzjerskim czy też szkoła policealna wraz z dyplomem potwierdzającym kwalifikacje przyszłego pracownika. Nie bez znaczenia jest również nabycie praktyki w salonie fryzjerskim. Jeśli chodzi o rozwój kariery zawodowej, to fryzjerstwo daje bardzo dużo możliwości. Umiejętności można praktycznie cały czas rozwijać, a także zdobywać tytuły czeladnika oraz mistrza.

Oczywiście osoba, której fryzjerstwo było wcześniej obce, również może się przekwalifikować, co umożliwiają właśnie najróżniejsze kursy, które są w stanie zapewnić odpowiednie uprawienia do wykonywania zawodu fryzjera. Nie jest to obecnie trudne, ponieważ można bez problemu skorzystać z kursów fryzjerstwa online, co jest niezwykle komfortowe. Każde szkolenie fryzjerskie musi być zakończone egzaminem na fryzjera, co umożliwia otrzymanie dyplomu czy też certyfikatu.

Jest on niezbędny i wystarczający do tego, aby móc podjąć się wykonywania pracy zawodowej. Jeśli chodzi zostanie czeladnikiem, to trzeba przystąpić do specjalnego kursu, który na koniec wiąże się z koniecznością zdania egzaminu czeladniczego. Zwykle tego typu kursy fryzjerskie trwają do trzech miesięcy i składają się na nie tylko wiedza merytoryczna, ale także praktyka w salonach fryzjerskich. Przeprowadzenie takich kursów jest niezbędne, aby móc poznać kompleksową naukę najróżniejszych technik fryzjerskich.

Co dają kursy fryzjerskie?

Wszelkie szkolenia i kursy fryzjerskie pozwalają na zdobycie kompendium wiedzy o niezbędnych do pracy zabiegach oraz technikach oraz dają możliwość nabycia praktyki i doszlifowania swoich umiejętności. To, że lubimy pracować z włosami, wcale nie oznacza, że będą z nas dobrzy fryzjerzy. Dlatego właśnie kursy mają tak ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zwód fryzjera.

Na kursie można zapoznać się z technikami strzyżeń różnego rodzaju włosów oraz wykonywać usługi fryzjerskie na sucho lub na mokro. Praktyczne zajęcia dotyczą stylizacji męskich i damskich fryzur, co pozwala na nabycie umiejętności odpowiedniego cieniowania, prostowania czy też farbowania włosów.

Kursy fryzjerskie zapoznają swoich kursantów z wiedzą na temat przeróżnych akcesoriów fryzjerskich, a ponadto pokazują także jak przygotować stanowisko pracy oraz jakich zasad BP należy przestrzegać. Zakres wiedzy jest na tyle obszerny, że po takim kursie jesteśmy w pełni przygotowani na podjęcie pracy w charakterze fryzjera, a nawet do założenia własnej działalności.

Czy kurs fryzjerski wystarczy do tego, aby zostać zawodowym fryzjerem?

Aby zdobyć zawód fryzjera, można iść po ukończeniu gimnazjum do trzyletniej szkoły zawodowej, gdzie zdaje się na koniec nauki egzamin potwierdzający kwalifikację zawodową. To uprawnia do zawodowego wykonywania zabiegów fryzjerskich. Z kolei osoby dorosłe, o wykształceniu innym niż fryzjerstwo, również mogą zdobyć zawód fryzjera poprzez zapisanie się na kwalifikacyjny kurs zawodowy pod nadzorem jednostki uprawnionej w tym zakresie. Wówczas po zakończenia takiego kursu również otrzymujemy dyplom potwierdzający kwalifikacje, których wymaga zawód fryzjera.

W przypadku absolwenta gimnazjum czy też osoby dorosłej, która chce zdobyć tytuł technika usług fryzjerskich, musi ona okazać się świadectwem ukończenia dowolnej szkoły średniej oraz świadectwem potwierdzającym kwalifikacje odnośnie wykonywania zabiegów fryzjerskich i projektowania fryzur.

Jeśli chodzi o projektowanie fryzur, to kursant musi odbyć minimum 300 godzin kształcenia, a wraz z pozostałym kształceniem zawodowym liczba godzin musi wynosić minimum 1350 godzin. Można więc wybrać czteroletnie technikum kształcące w zawodzie fryzjera lub ukończyć tylko kwalifikacyjne kursy w dowolnym czasie, miejscu oraz instytucji, która ma uprawienia do przeprowadzania takich kursów zawodowych.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij