Czy każdemu zdrowie pozwoli na wyjazd nurkowy?

Nurkowanie to wspaniałe zajęcie: coraz więcej osób wybiera się na wyprawy nurkowe dla własnej przyjemności. Ci, którzy chociaż raz spróbowali nurkowania, chętnie wybierają się na kolejne wyjazdy nurkowe, a rynek pełny jest ofert dla nich.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Pazola

Samo nurkowanie zaliczane jest do sportów ekstremalnych i z tej też przyczyny stan zdrowia osoby, która chce je uprawiać jest kluczowy — niestety niektórzy mogą mieć przeciwwskazania.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne do nurkowania?

Przed przystąpieniem do kursu nurkowania należy przejść odpowiednie badania lekarskie, które są poprzedzone wywiadem. W przypadku osób zdrowych nie ma przeciwwskazań do uprawiania tegoż sportu. Niestety w niektórych przypadkach pojawiają się istotne przeciwwskazania takie jak:
-choroby układu krążenia
-choroby układu oddechowego
-choroby układu nerwowego

Przeciwwskazania te mają na celu wykluczenie wszystkich wad, ułomności i chorób, które:
-ograniczyć mogą wydolność nurka
-spowodować chorobę dekompresyjną
-pogorszyć stan zdrowia nurka w wyniku nurkowania
-narażają go na niebezpieczeństwo wystąpienia wypadku.

Kto powinien uważać na powyższe przeciwwskazania?

Na wstępie warto nadmienić, że jednym z istotniejszych przeciwwskazań do nurkowania jest ciąża. Każda kobieta, która jest w ciąży i chce zejść pod wodę, musi być świadoma, że wpływa to niekorzystnie na płód.

Kolejnym ograniczeniem, o którym nie każdy może zdawać sobie sprawę, są nawracające i/lub przewlekłe choroby układu moczowego. Wcześniej zostały wspomniane choroby dotyczące konkretnych układów, a więc:

I. Choroby układu krążenia

-wady serca
-nadciśnienie tętnicze
-choroby zastawek serca
-zaburzenia rytmu i przewodnictwa
-choroba niedokrwienna serca
-choroba zakrzepowo-zatorowa
-zaburzenia perfuzji obwodowej

II. Choroby układu oddechowego

-rozedma
-astma oskrzelowa
-przebyta odma samoistna
-następstwa zapalenia opłucnej
-następstwa gruźlicy
-następstwa torakotomii
-następstwa ropni płuc

III. Choroby układu nerwowego

-padaczka
-choroby zwyradniające układu nerwowo-mięśniowego
-przebyte urazy czaszkowo-mózgowe
-następstwa uszkodzenia rdzenia kręgowego poinfekcyjne oraz pourazowe
-następstwa zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu
-patologiczny zapis EEG ze stymulacją wzrokową i hiperwentylacją

Dodatkowo przeciwwskazania mogą pojawić się w obrębie innych układów, dlatego też badanie lekarskie jest aż tak istotne — w celu uniknięcie dalszych komplikacji i konsekwencji. Wśród osób, które powinny dodatkowo uważać, są osoby u których:
-stwierdzono nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego (ostra choroba wrzodowa, przepuklina ściany jamy brzusznej, czy ostre choroby wątroby i trzustki)
-zauważono dysfunkcje układu otorynolaryngologicznego (choroba Meniera, niezamknięta perforacja błony bębenkowej, znaczny ubytek słuchu, otoskleroza, laryngocele)
-stwierdzono choroby i nieprawidłowości narządu wzroku (stożek rogówki, odklejenie siatkówki, jaskra, blizny po operacjach śródgałkowych)
-odnotowano wady i choroby takie jak: cukrzyca, choroba Addisona, choroba Cushinga, choroba Gravesa-Basedowe itd.
wykryto jałową martwicę kości
-stwierdzono reakcję alergiczną na kontakt z materiałami stosowanymi w pracach podwodnych.

Otyłość a nurkowanie

Wśród przeciwwskazań można znaleźć dolegliwości, które łączy się z samą budową ciała, należą do nich znaczne wady i ułomności w budowie oraz nadwaga powyżej 20% należnej wagi. Otyłość może bezpośrednio wpłynąć na pojawienie się choroby dekompresyjnej. Wynika to z tego, że azot z tkanki tłuszczowej uwalnia się powoli, lecz w dużej ilości. W efekcie w krwi mogą pojawić się znaczne ilości pęcherzyków gazu, a te mogą spowodować zatory.

Również choroby, które współtowarzyszą i wynikają z otyłości, mogą być przeciwwskazaniami do uprawiania tego sportu. Wśród nich można wymienić:
-nadciśnienie tętnicze
-cukrzyce typu drugiego
-chorobę wieńcową
-zwyrodnienia i urazy narządu ruchu
-zgagi, przepukliny, wzdęcia itd.
O powyższych przeciwwskazaniach należy pamiętać, bo chociaż safari nurkowe, czy ekspedycje nurkowe są niezwykle kuszące, to w pierwszej kolejności należy pamiętać o zdrowiu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij