Co jeść gdy brak żelaza w organizmie

Co jeść gdy brak żelaza w organizmie?

Brak odpowiednich witamin i składników odżywczych w naszym organizmie negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Co możemy uczynić, aby w tym kierunku jeszcze lepiej zadbać o siebie i swoich najbliższych? Na pewno nie jest to takie proste, ale świetnym rozwiązaniem okazuje się dobrze przygotowana dieta.

Powinna być bogata w żelazo, szczególnie, gdy odczuwamy zawroty głowy, jest nam trudno się skoncentrować, szybko wypadają nam włosy i łamią się paznokcie czy szybko się męczymy. Mamy wtedy stwierdzony niedobór żelaza w organizmie i należałoby szybko się nim zając. O wiele lepiej jest szybko zareagować, ponieważ dzięki temu nie będziemy zbyt długo walczyć z takimi objawami i poprawimy standard swojego życia.

Jakie korzyści zapewnia nam żelazo?

Jakie korzyści zapewnia żelazo w organizmie?

Dieta bogata w żelazo jest w stanie pozytywnie wpływać na pracę serca, sprawność mięśni, odporność organizmu i całą gospodarkę hormonalną. To pierwiastek, który odgrywa bardzo istotną rolę w krwinkach czerwonych, hemoglobinie. Ma wpływ na wiązanie tlenu w krwi oraz jej transportu. Przyczynia się jeszcze do produkowania ważnych erytrocytów w szpiku kostnym. Na tej podstawie dostrzegamy, że każdemu z nas należy się odpowiednia dawka żelaza i to najlepiej codziennie.

Z niedoborem żelaza najczęściej spotykają się osoby, które przechodzą na pewną dietę wegetariańską czy odchudzającą bądź poddają się intensywnej aktywności fizycznej. Nasze ciało nie jest w stanie samodzielnie produkować żelazo, więc dobrze jest uzyskiwać go z zewnątrz. Które produkty szczególnie zapewnią nam żelazo? Przyjrzyjmy się kilku propozycjom.

Produkty żywnościowe bogate w żelazo to:

Produkty żywnościowe bogate w żelazo

  • mięso wołowe
  • wątróbka
  • sardynki
  • żółtka jaj kurzych
  • owoce morza i ryby
  • ośmiornice, ostrygi, krewetki, małże
  • owoce i warzywa

Inne produkty bogate w żelazo to: pestki dyni, suszone morele, suszone pomidory, natka pietruszki, orzechy pini, orzechy włoskie i orzechy pistacjowe, migdały, kakao, otręby orkiszowe.

Dieta bogata w żelazo

Dieta bogata w żelazo

Widać więc, jak wiele produktów żywnościowych jest bogate w tak cenny pierwiastek, którym okazuje się żelazo. Starajmy się więc dokładnie ustalić, jak będziemy spożywać żelazo każdego dnia. Dieta nie powinna być przypadkowa. Przyjrzyjmy się czy ta dieta, którą aktualnie posiadamy jest bogata w żelazo. Jeśli musimy pod tym względem coś poprawić, to od razu zdecydujmy się na takie kroki.

Zapiszmy sobie tygodniową dietę bądź miesięczną, a później w pełni się do niej zastosujmy. Dzięki temu całkowicie przekonamy się o tym, jak ważne jest żelazo i inne pierwiastki, witaminy czy składniki odżywcze w naszym organizmie. Oprócz żelaza wiele spożywanych przez nas produktów będą posiadały cynk, magnez, kwasy tłuszczone omega-3, które również mają na nasze ciało pozytywny wpływ.

Sport poza dietą

Kiedy mamy już opracowaną dietę i widzimy korzyści jej zastosowania, to warto jeszcze pomyśleć o wdrożeniu sportu do naszego codziennego programu dnia. Najlepiej, jeśli wysilamy się przynajmniej 20 minut dziennie. Czy jest to możliwe? Jeśli wszystko dobrze zaplanujemy, to tak. Warto byłoby dokładnie ustalić czas wykonywania takich ćwiczeń.

Wielu sportowców i dietetyków wspomina, że takie ćwiczenia są szczególnie polecane wcześnie rano, gdy wstajemy z łóżka. Jeśli więc nauczymy się wstawać o 5 czy 6 rano, to następnie możemy po 15-30 minutach zdecydować się na ćwiczenia. Wcześniej dbamy również o wypicie odpowiedniej ilości wody. Wtedy nasz organizm jest świetnie przygotowany do takiej aktywności fizycznej. Warto wysilać się podczas ćwiczeń tak, aby się spocić, ponieważ wtedy nasze ciało jest pobudzone do dalszej pracy na cały dzień.

Mogłoby wydawać się, że ćwiczenia rano, bieganie, to nie najlepszy pomysł, ponieważ stracimy siły na dalszy dzień. To jednak nieprawda. Takie pobudzenie organizmu przyczynia się do zapewnienia nam wewnętrznych sił, także emocjonalnych i psychicznych. Tak wpływa na nasz sport i warto się o tym jak najszybciej przekonać.

Podsumowanie: Dbajmy więc o zastosowanie diety bogatej w żelazo, aby jeszcze lepiej zadbać o swój organizm. A dodatkowo nie zapominajmy o sporcie. Dzięki temu zdrowie i dobre samopoczucie gwarantowane!

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij