USG, gastroskopia? – jak leczyć i rozpoznawać choroby układu pokarmowego

Stres, życie w pośpiechu i niewłaściwie skomponowana dieta – to wszystko sprawia, że coraz więcej osób zaczyna odczuwać dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Te nie zawsze objawiają się bólami brzucha czy zgagą, bardzo często są trudne do wykrycia, a ich symptomem jest na przykład wysypka na twarzy. Nieleczone choroby układu pokarmowego mogą nie tylko znacznie utrudnić nam życie i wywoływać ogromny dyskomfort, ale również być przyczyną znacznego spustoszenia w naszym organizmie. Bardzo ważne jest, żeby w przypadku zauważenia jakichś nieprawidłowości w działaniu naszego organizmu, od razu zgłosić się do lekarza i wykonać komplet badań, które pomogą nam ustalić przyczynę bólu i zastosować odpowiednie leczenie.

Jak rozpoznać choroby układu pokarmowego?

Najczęstszymi objawami niesprawnie działającego układu pokarmowego są bóle w okolicach brzucha. Jeśli te regularnie się powtarzają i są silne, bardzo prawdopodobne, że coś nam dolega.
Nie zawsze jednak choroby układu pokarmowego są łatwe do zdiagnozowania. Zdarza się, że objawy są trudne do powiązania z przyczyną. Choroba układu pokarmowego może objawiać się nawet bólami głowy czy wysypką – te bardzo często są bagatelizowane i uznawane za zwyczajną bolączkę, która szybko minie. Zmiany skórne uznajemy są trądzik czy alergię na jakiś kosmetyk, a okazuje się, że w rzeczywistości były to pierwsze sygnały poważnej choroby żołądka czy jelit.
Jeżeli odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości, które powtarzają się lub utrzymują przez wiele dni, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zleci kompleksowe badania w celu ustalenia przyczyny bólu.

USG jamy brzusznej, czyli jak sprawdzić, co nam dolega

Jednym z podstawowych badań, które zleci lekarz, jeśli skarżymy się na nawracające silne bóle brzucha, jest USG. Ultrasonografia daje mu możliwość skontrolowania stanu narządów jamy brzusznej: wątroby, nerek, trzustki, śledziony, pęcherzyka żółciowego… Dzięki temu lekarzowi łatwiej jest ustalić przyczynę bólu, gdyż ma wgląd w nasz organizm.
Jeśli szukamy miejsca, w którym wykonamy badania USG w Białymstoku, wystarczy, że sprawdzimy bazę lekarzy w internecie. Bez problemu znajdziemy tam kliniki, które specjalizują się w wykonywaniu badań ultrasonografem. Najlepiej wybrać tę, która ma najlepsze opinie – personel jest uprzejmy, opieka fachowa, a sprzęt nowoczesny.
Do badania ultrasonografem będziemy musieli się również odpowiednio przygotować. Dzień przed USG powinniśmy zadbać o przeczyszczenie jelit i zażyć środek przeciw wzdęciom – dzięki temu narządy będą lepiej widoczne, a lekarz będzie miał lepszy podgląd na sytuację.

Badanie układu pokarmowego: gastroskopia

Badanie USG choć niezwykle użyteczne, nie zawsze jednak jest wystarczające. Nie daje ono bowiem możliwości skontrolowania stanu żołądka, dwunastnicy ani jelit. Nie pozwala również zdiagnozować choroby wrzodowej, nadżerki ani polipów w przewodzie pokarmowych. Jeśli lekarz uzna, że badanie ultrasonografem było niewystarczające, może nam zlecić gastroskopię, czyli badanie za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzanego do przewodu pokarmowego przez usta.
Przed gastroskopią pacjentowi nie wolno przyjmować posiłków ani pić – żołądek musi być opróżniony. Konieczna jest więc co najmniej ośmiogodzinna głodówka. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, lekarz poda nam leki znieczulające.
Szukając kliniki, w której wykonamy szczegółowe badanie żołądka i dwunastnicy, wpiszmy w wyszukiwarce gastroskopia w Białymstoku – w ten sposób otrzymamy dostęp do bazy miejsc, do których możemy się zgłosić, żeby się przebadać.

Kiedy powinny nas zaniepokoić inne objawy?

Jeżeli nie odczuwamy bólów żołądka, nie znaczy to, że z naszym układem pokarmowym wszystko jest w porządku. Niepokojącym symptomem może być wysypka na ciele, która mimo upływu wielu tygodni nie znika. W takim przypadku najlepiej wyszukać w internecie hasło dermatolog w Białymstoku i upewnić się, że nie mamy alergii pokarmowej lub innej poważnej dolegliwości związanej z układem pokarmowym. Podobnie w przypadku innych chorób, warto zastosować się do zasady: lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij